گزارشی از مدیر مرکز ترجمه در نمایشگاه کتاب فرانکفورت آلمان
108 بازدید
تاریخ ارائه : 5/28/2012 8:24:00 AM
موضوع: اخلاق و عرفان

 

مدیر مرکز ترجمه اسراء گزارش کامل حضور این بنیاد در نمایشگاه کتاب فرانکفورت آلمان را ارائه کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اسراء بنا برگزارش حسن عبدی پور مرکز نشر بین المللی بنیاد بین المللی اسراء با ارائه 139 اثر در نمایشگاه فرانکفورت آلمان شرکت کرد.

رییس مرکز ترجمه بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء افزود: نمایشگاه کتاب فرانکفورت عنوان معتبرترین نمایشگاه کتاب جهان را یدک می کشد و در آن نمایشگاه کلیه آثار حضرت آیت الله جوادی آملی عرضه شد.

وی افزود : کلیه کتاب ها در نمایشگاه فرانکفورت به زبان فارسی و به منظور آشنایی مخاطبان با  توضیحات انگلیسی عرضه  شد.

وی ابراز داشت : این نمایشگاه از بیستم لغایت بیست و چهارم مهرماه 90 برگزار شد و 27 عنوان کتاب ترجمه شده از آثار حضرت آیت الله جوادی آملی به زبان های اردو ، انگلیسی و عربی نیز به علاقمندان عرضه شد.

وی گفت : نمایندگان اعزامی بنیاد اسراء به آلمان در حاشیه این نمایشگاه در نشست های تخصصی نمایشگاه فرانکفورت نیز شرکت کردند و مذاکراتی نیز با برخی از نهادهای فرهنگی و پژوهشی انجام دادند.

عبدی پور به دیدار خود با حجت الاسلام خلیل زاده مسئول مرکز اسلامی فرانکفورت اشاره کرد و افزود: در این دیدار یک سری کامل از کتاب ها و مجموعه های نرم افزاری آثار حضرت آیت الله جوادی آملی به مرکز اسلامی فرانکفورت ارائه شد تا با توجه به نیازهای شیعیان در آن منطقه مورد استفاده قرار گیرد.

وی افزود: حجت الاسلام خلیل زاده در این دیدار بر بسط و نشر افکار حضرت آیت الله جوادی آملی در کشور آلمان تاکید کرده و آمادگی مرکز خود را برای هرگونه همکاری اعلام کرد.

رییس مرکز ترجمه اسراء افزود: کشور آلمان خاستگاه دانش فلسفه در غرب است و حتی بسیاری از مکاتب فلسفی و اخلاقی در آن جا تاسیس شده اند و از این رو برقراری ارتباط علمی با مراکز پژوهشی آلمان برای ما ضروری است.

وی افزود : توسط مرکز ترجمه بنیاد بین المللی اسراء پیش از سفر به فرانکفورت نمایه ترجمه شده کتاب های ارسالی به نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت تهیه شد.

سرپرست مرکز ترجمه اسراء گفت : این نمایه ها به دو زبان عربی و انگلیسی ترجمه شده است.

وی افزود : کارشناسان مرکز ترجمه این نمایه ها را ترجمه کردند تا بتوانیم به بهترین نحو با مخاطبان خود درنمایشگاه فرانکفورت ارتباط برقرار کنیم.

وی خاطر نشان کرد : : کشور ایسلند میهمان افتخاری این دوره از نمایشگاه فرانکفورت بود و در این نمایشگاه به ادبیات این کشورپرداخته می شد.

وی افزود : این نمایشگاه در 11 سالن برپا شده بود و بنیاد اسراء نیز برای اولین بار در این نمایشگاه شرکت کرد.

وی خاطر نشان کرد:بنیاد اسراء در این نمایشگاه علاوه بر کتاب های حضرت آیت الله جوادی آملی بروشور معرفی بنیاد به زبان های انگلیسی ، آلمانی و عربی را توزیع کرد.

وی افزود: علاوه بر این ها توضیحاتی در مورد کتاب های فارسی استاد در غالب کارت هایی به زبان انگلیسی در غرفه اسراء به علاقمندان انگیلسی زبان ارائه شد.

وی ابرازداشت: در روز اول نمایشگاه فرانکفورت نماینده ای از بنیاد اسراء در دو نشست تخصصی نمایشگاه شرکت کرد.

سرپرست مرکز ترجمه اسراء افزود : هم چنین فرم ثبت سفارشات و مخاطبین در نمایشگاه فرانکفورت به زبان انگلیسی مهیا شده  و در اختیار بازدید کنندگان قرار گرفت.

به گفته عبدی پوردر دومین روز برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت غرفه بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء شاهد حضور علاقمندان متعددی بود .
وی افزود : در این روز خانم کرنلیا هله مسئول بخش کشورهای عربی و ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت به بازدید غرفه بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء آمد .
وی ادامه داد : خانم هله ضمن خوش آمد گویی به نماینده بنیاد از اینکه بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در شصت و سومین دوره نمایشگاه فرانکفورت شرکت کرده است اظهار خشنودی کرد وافزود شرکت انتشارات و موسسات اسلامی در مجامع بین المللی مانند پلی است میان کشورهای اسلامی و غرب و قطعا مشارکت نزدیک و فعالانه در مراکزی مانند این نمایشگاه که محل ارتباطات بین المللی است گام مثبتی در راستای دیالوگ با سایر فرهنگ ها است .
عبدی پور افزود : مسوول بخش کشورهای اسلامی و ایران در نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت درمدت زمان بازدید از غرفه بنیاد بین المللی علوم وحیانی تاکید کرد اسلام هراسی در غرب را میتوان با ایجاد شناخت صحیح از اسلام تحت تاثیر قرار گیرد ، وی بیان داشتند ، شرکت موسسات اسلامی در اینگونه محافل علمی و فرهنگی گام بزرگی جهت تصحیح برداشتهای غلط از اسلام بوده و اسلام هراسی و ایران هراسی را کاهش میدهد .

وی ادامه داد : خانم هله  اظهار امیدواری کرد که دولت آلمان با درک اهمیت روابط میان ملت ها و فرهنگ ها، زمینه مواجهه و گفتگوی میان فرهنگ ها و ادیان را بیش از پیش فراهم آورد .
وی گفت : از دیگربازدید کنندگان غرفه بنیاد بین المللی علوم وحیانی در شصت وسومین دوره نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت یکی از اساتید دانشگاه بغداد بود .
عبدی پور افزود : این استاد زبان فارسی در دانشگاه بغداد اظهار داشت که علاقه فراوانی به دین اسلام داشته و از علاقمندان به قران و تفسیر قران است و بازدید از غرفه بنیاد و مشاهده آثار حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی را مایه خشنودی خود دانست .
وی ادامه داد :یکی از فارغ التحصیلان رشته روابط بین الملل از کشور اندونزی از دیگر بازدید کنندگان روز دوم غرفه بنیاد علوم وحیانی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت بود.
وی افزود : او با انتشارات میزان یکی از معتبر ترین ناشران کتب اسلامی در اندونزی در ارتباط بوده ، و اظهار داشت گروهی از شیعیان در کشور اندونزی زندگی کرده و علاقمند به شناخت بیشتر ابعاد تفکر معاصر اسلامی در ایران هستند لذا با عنایت به عدم وجود منابع مرجع آثار حوزه دین پژوهی در این کشور باعث گشته علاقه مندان به مطالعه در این زمینه با کمبود منابع روبه رو شده و برای پاسخ به سئوالات روز دچار مشکلات عدیده ای باشند لذا ایشان بیان داشتند ترجمه آثار آیه الله جوادی آملی به زبان مالایی میتواند به این امر کمک شایانی نماید . لازم به ذکر است کشور اندونزی با 240 میلیون جمعیت کلی ، دارای 85 درصد مسلمان از این جمعیت می باشد.
وی افزود: غرفه بنیاد علوم وحیانی اسراء هم چنین در طول چهار روز برگزاری نمایشگاه فرانکفورت  بازدید کنندگانی از ایران و نیز ایرانیان مقیم خارج از کشور داشت ، بعضی از ایرانیان بازدیدکننده نیر به تبادل نظر در مورد معارف اسلامی با نماینده بنیاد در نمایشگاه پرداختند .

در  نمایشگاه کتاب فرانکفورت روزانه با شخصیت ها و ناشرین و موسسات بزرگی به گفتگو و تبادل نظر می پرداختیم که نتیجه این سفر در قالب یک سری پیشنهادات ارائه گردید