ترجمه کتاب الزیارة النبویة توسط مر کز تخصصی ترجمان دینی زیر نظر حسن عبدی پور
347 بازدید
تاریخ ارائه : 8/15/2012 9:39:00 AM
موضوع: الهیات و معارف اسلامی


از سلسله کتاب‌های رد اهل سنت بر وهابیت؛
نگاهی به کتاب زیارت پیامبر بدعت یا عبادت خبرگزاری رسا ـ کتاب زیارت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) بدعت یا عبادت، به همت حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت منتشر شده است.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، ترجمه کتاب الزیارة النبویة با عنوان زیارت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بدعت یا عبادت نوشته سیدمحمد بن علوی مالکی از سلسله کتاب‌های ردّ اهل سنت بر وهابیت به همت مرکز تخصصی ترجمان دینی و تدوین مرکز تحقیقات حج از سوی مؤسسه فرهنگی هنری مشعر منتشر شده است.
 
وهابیت فرقه‌ای است که قدمت آن به بیش از دو قرن نمی‌رسد، اما این فرقه با تکیه بر ظواهر برخی آیات و روایات به بهانه مبارزه با شرک و کفر در مقابل همه مسلمانان ایستاده و آنان را به شرک و کفر متهم می‌کند؛ امروزه این فرقه مدعی دفاع از مسلمانان است و خود را تنها منادی اسلام و مسلمانی می‌خواند.
 
این کتاب، پژوهشی کوتاه درباره موضوع مهم و بحث‌برانگیز سفر کردن به قصد زیارت قبر پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله است که با بررسی سند بیشتر احادیث و تفسیر آنها زیارت پیامبر را از دیدگاه قرآن و روایات مورد بررسی قرار می‌دهد و در آغاز به ارائه حقیقت سفر برای زیارت، عدم رعایت امانت‌داری، زیارت جزء مناسک نیست و حکم ناروا درباره احادیث می‌پردازد.
 
زیارت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله از دیدگاه قرآن، زیارت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله از دیدگاه روایات، کلام ائمه مذاهب فقهی درباره استحباب زیارت قبر پیامبر، حضرت عیسی و زیارت قبر پیامبر، سلام دادن به پیامبر، واکاوی معنای «لاتشد الرحال»، بررسی دو روایت درباره قبر پیامبر، ارتباط زیارت و مناسک حج، برخی از آداب زیارت پیامبر و توسل و تبرک به قبر پیامبر از مطالبی است که در این کتاب به آنها پرداخته شده است.
 
در بخشی از این کتاب با عنوان مشروعیت سفر برای زیارت آمده است: «هیچ یک از اهل سنت و جماعت، مشروعیت زیارت رسول خدا صلی الله علیه و آله را انکار نمی‌کنند، در حقیقت زیارت از مسائلی نیست که مستحق چنین هجوم و انکاری باشد؛ حمله‌ای شدید و ویرانگر که گویی در برابر انکار الوهیت یا ربوبیت یا اسما و صفات خداوند برپا شده است.»
 
در بخش واکاوی معنی «لاتشد الرحال» به قلم شیخ الاسلام فیروزآبادی آمده است: «در حدیث «لاتُشدّ الرّحال الا الی ثلاثة مساجد»، دلیلی مبنی بر نهی از زیارت وجود ندارد، بلکه حجتی بر آن است. هرکس آن را دلیلی بر حرمت زیارت پنداشته، بزرگ‌ترین گستاخی را به خدا و رسولش روا داشته و آشکارا بیانگر قصور و نادانی گوینده در رسیدن به وجه استنباط و استدلال است.»
 
همچنین در بخش ارتباط زیارت و مناسک حج می‌خوانیم: «دلیل پرداختن به بحث زیارت پس از مناسک حج این است که وقتی حج‌گزار از شرق و غرب دنیا، مسافت طولانی را پشت سر می‌گذارد و هزینه‌های بسیار می‌پردازد و به محبوب پروردگار جهانیان و پیشوای پیامبران و فرستاده‌شدگان و محل نزول وحی و قرآن و فرود جبریل امین نزدیک می‌شود، شایسته است که این فرصت را برای زیارت، غنیمت شمارد و بر سر قبر شریف ایشان حاضر شود.»
 
گفتنی است، کتاب زیارت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله بدعت یا عبادت در قطع رقعی، 252 صفحه، شمارگان 1000 نسخه و به قیمت دو هزار و هفتصد تومان به همت حوزه نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت منتشر شده است. /920/ن602/ق
/ پایان خبر /