شناخت منظومه فکری تمام عیار پیامبر اکرم ضروری است
60 بازدید
موضوع: تاریخ و سیره
مصاحبه کننده : خبرگزاری رسا
محل مصاحبه : قم
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری رسا
تاریخ نشر : Nov 27 2011 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

شناخت منظومه فکری تمام عیار پیامبر اکرم ضروری است  

 


حسن عبدی‌پور، مدیر ساماندهی پژوهش‌های دینی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری رسا با تسلیت فرا رسیدن سالروز وفات جانگدار پیامبر اکرم‌‌(ص) و شهادت جانسوز امام حسن مجتبی‌‌(ع) بر شناخت شرایط امروز جهان اسلام تأکید کرد و این شرایط را برای جوامع اسلامی بسیار حساس و سرنوشت‌ساز توصیف کرد.

وی افزود: خیزش و بیداری اسلامی ملت‌های مسلمان منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا که پرتویی از پیام انقلاب اسلامی ایران است، این نوید را می‌دهد که ملت‌های مسلمان جهان اسلام می‌توانند در یک صفوف توحیدی و جبهه جدیدی در مقابل استکبار بایستند.

این کارشناس و پژوهشگر حوزوی با اشاره به تلاش غرب برای به چالش کشیدن عوامل مؤثر در بیداری اسلامی و به وجود آوردن مشکلات متعدد برای آن، اظهار داشت: اسلام در طول تاریخ ضربات بسیاری از یهود و هم‌پیمانان یهود یعنی منافقان و حتی برخی به اصطلاح مسلمانان خورد و امروز نیز چنین است.

وی تصریح کرد: دشمنان اسلام همواره سعی می‌کنند جبهه مقاومت اسلامی را در هم بکوبند و اختلاف‌های مذهبی را بیشتر کنند و از طریق ابداع مذاهب استعماری و ایجاد جو تفرقه و تکفیر در بین جوامع اسلامی به اهداف خود که ایجاد تفرقه و تشنج در صفوف مسلمانان است برسند.

عبدی‌پور با بیان این‌که مسلمانان می‌توانند در زمان غیبت امام زمان‌‌(عج) راه ایستادگی را تداوم بخشیده و مسأله معرفت به پیامبر اکرم‌(ص) را به عنوان حلقه اتصال معرفت قرار دهند، داشتن نگاه توحیدی و معرفت ناب توحیدی را تنها راه رسیدن انسان‌ها به عزت دانست.

وی ابراز داشت: معرفت خداوند متعال معرفت عددی و اسمی نیست بلکه عرفان کاملی است که انسان نسبت به خدا، پیامبر اکرم‌‌(ص) و ائمه اطهار‌‌(ع) پیدا می‌کند و در غیاب امام زمان‌‌(عج)، با آوردن ایمان به جانشینان آن حضرت که همانا فقیه جامع‌الشرایط مدیر، مدبر و آگاه است، این راه را ادامه می‌دهد.

مدیر ساماندهی پژوهش‌های دینی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با بیان این‌که معرفت توحیدی سبب شناخت خدا می‌شود و هرکس خدا را شناخت، ذلیل نخواهد شد، گفت: رمز عزت و سربلندی امام حسین‌(ع)، آن بود که به آن معرفت ناب توحیدی دست پیدا کرد.

وی خواستار بازگشت همه مسلمانان به معرفت الهی، شناخت توحید ناب و منظومه فکری تمام عیار پیامبر اکرم‌‌(ص) شد و با تأکید بر حرکت با اتکای بر وحدت کلمه، افزود: شناخت صحیح این منظومه، سبب روشن شدن مسیر و از بین رفتن منیت‌ها و مذهب‌های جعلی می‌شود.

عبدی‌پور با بیان این‌که بیداری اسلامی به بیداری انسانی تبدیل می‌شود، اضافه کرد: البته شرایط باید به طوری رقم بخورد که انسان سرگشته و خسته از مکاتب انسانی به مکتب الهی و توحیدی باز گردد و از طریق ارتباط با خداوند متعال و ادیان توحیدی به ویژه دین جامع اسلام به خواسته‌های دنیوی و اخروی دست پیدا کند.

وی حرکت توحیدی بدون التزام به یک رهبر را امکان‌پذیر ندانست و تصریح کرد: تفکر شیعی توانسته است اسلام ناب محمدی را معرفی کند، غرب را به چالش بکشد و تشکل‌هایی در نقطه‌های مختلف به وجود آورد که با ایمان و اعتقاد به جهاد و شهادت موج جدیدی را به نام بیداری در بین کشورها به وجود آورند.

این پژوهشگر حوزوی با بیان این‌که رهبری تشیع در طول تاریخ به عقلانیت معروف بوده است، ابراز داشت: شیعیان با داشتن یک مکتب توحیدیبا اعتقاد پایدار به جهاد و شهادت از دشمن نمی‌هراسند و دشمن به واسطه این اعتقاد، هیچ خللی را نمی‌تواند در صفوف مسلمانان ایجاد کند.

وی با اشاره به این‌که دشمنان همواره تلاش می‌کنند جوامع اسلامی در سطح کلان دچار تفرقه و تشنج شوند، اظهار داشت: ایران اسلامی بیش از سی سال مقاومت، سربلندی و ایستادگی در مقابل غرب، نشان داد که تنها امید دشمن ایجاد ناامیدی، تفرقه و دست بردن در خطوط قرمز نظام است.

عبدی‌پور با بیان این‌که شرط حرکت در صراط مستقیم، وحدت و التزام عملی به رهبران دینی جامعه به ویژه مقام معظم رهبری است، خواستار پرهیز از برداشت‌های ناصواب، کم‌بینی در تحلیل‌ها و عدم درک شرایط حساس کشور که سبب خلل در اعتقاد مردم است، شد.

وی هوشمندی، بیداری و گم نکردن هدف را حقیقت پیام امام معصوم‌(ع) عنوان و ابراز کرد: عالمان ربانی چراغ هدایت شیعه در زمان غیبت هستند و یکی از دلایلی که شیعیان توانسته‌اند مکتبی پویا با همه دستاوردهای علمی و سازمانی متحد ایجاد کنند، به سبب احترام و التزام به عالمان دینی بوده است.

این پژوهشگر حوزوی با تأکید بر شناخت صحیح مسائل جهان به ویژه جهان اسلام و تلاش بر جهت‌دهی مثبت حرکت بیداری اسلامی، گفت: رمز پایداری، مقاومت و ایستادگی و پیروزی نهایی مسلمان حرکت بر محور توحید با تبیین صحیح دیدگاه اهل بیت‌(ع) است. /920/ت302/ع