ایجاد پلی میان میراث تمدنی و اندیشه اندیشمندان گذشته با نسل امروز
57 بازدید
مصاحبه کننده : خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)
محل مصاحبه : ق
نحوه تهیه : فردی
تاریخ نشر : Jan 10 2012 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

صاحبه با دبیر اجرایی کنگره


جناب آقای حسن عبدی پور دبیر اجرایی کنگره بین المللی آخوند خراسانی، طی گفتگویی با خبرگزاری کتاب ایران، ایجاد پلی میان میراث تمدنی و اندیشه اندیشمندان گذشته با نسل امروز را از جمله اهداف برپایی کنگره آخوند خراسانی دانستند...

آقای حسن عبدی‌پور در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، با اشاره به این که احیای آثار و بزرگداشت عالمانه نخبگان جهان اسلام از جمله وظایف دفتر تبلیغات اسلامی است، اظهار کرد: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی قم با هدف معرفی فرهیختگان جهان اسلام و آثار آنان در راستای احیای اندیشه‌های دانشمندان بزرگ و مسلمان و همچنین ارتقای دانش و اندیشه دینی در حوزه‌ها و دانشگاه‌ها، کنگره بزرگداشت آخوند خراسانی را برگزار می‌کند.

وی افزود: این همایش درصدد است با انتشار مجموعه آثاری درباره آخوند خراسانی، عالم دینی و از رهبران معنوی انقلاب مشروطه، زمینه‌ای را برای تضارب آرا و اندیشه‌ها به مثابه پل ارتباطی میان اندیشه اندیشمندان که میراث تمدنی ‌ما محسوب می‌شوند، با نسل کنونی برقرار سازد.

این کارشناس علوم سیاسی با اشاره به این که بیش از 160 مقاله سفارشی و غیرسفارشی بر اساس فراخوان این کنگره به دبیرخانه ارسال شدند، از انتخاب 50 مقاله پژوهشی برای نشر در مجموعه‌ای سه جلدی خبر داد و گفت: به دلیل آن که زمان زیادی از دوران زندگانی دوره آخوند خراسانی نمی‌گذرد، تمامی آثار و تالیفات وی به نحوی در بازار کتاب و کتابخانه‌ها جای گرفته‌ و احیا شده‌اند. بنابراین، در این کنگره به تولید کارهای جدید پرداخته‌ایم.

دبیر اجرایی کنگره بزرگداشت آخوند خراسانی توضیح داد: در این راستا قرار است در روز همایش، 12 اثر مرتبط با آراء، اندیشه‌ها و منش سیاسی و اجتماعی آخوند خراسانی رونمایی و معرفی شوند.

وی از مرحوم آخوند خراسانی به عنوان مرجع تقلیدی بزرگ که از برجسته‌ترین رهبران سیاسی عصر مشروطه بود، یاد کرد و گفت: اقدامات و افکار او، کانون و محور مطالعات بسیاری از اندیشمندان و حوزه‌های مطالعاتی را به خود اختصاص داده است. او که مقام علمی بالایی داشت، تاثیر زیادی در حوادث سیاسی ـ اجتماعی دوران خود نیز گذاشت.

عبدی‌پور درباره مجموعه آثار و مکتوباتی که به مناسبت ارایه در کنگره بزرگداشت آخوند خراسانی در نوبت نشر قرار دارند، گفت: 50 مقاله برگزیده در سه جلد با موضوع های «مقالات سیاسی ـ اجتماعی»، «مقالات سیره عملی و علمی» و «مقالات فقهی، اصولی و قرآنی» تدوین و تنظیم شده‌اند.

وی مجموعه سه جلدی «شناخت‌نامه آخوند خراسانی» را که حاوی مجموعه مقالات، خلاصه پایان‌نامه‌ها و دیدگاه‌هایی که از روزگار آخوند خراسانی تاکنون درباره این عالم دینی و شخصیت سیاسی عنوان شده‌اند، از دیگر آثار این کنگره دانست و اظهار کرد: مجموعه سه جلدی «فقه فتوایی آخوند خراسانی» اثر دیگر این مجموعه محسوب می‌شود که مجموعه فتاوایی را دربر دارد که آخوند خراسانی در حاشیه رسایل علمی علما، مراجع پیشین و ضمن رسایل خود آنها را درج کرده است.

این کارشناس ادیان و مذاهب، با اشاره به انتشار کتاب «اسناد اجتماعی آخوند خراسانی» از سوی این کنگره، عنوان کرد: این اثر از سوی پژوهشکده اندیشه سیاسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در بررسی اندیشه‌های سیاسی آخوند خراسانی تولید شده است.

عبدی‌پور در پاسخ به این سوال که «این کتاب چگونه مشی سیاسی آخوند خراسانی را پس از گذشت یک سده از زمان درگذشت وی بررسی خواهد کرد؟» گفت: این کتاب با بررسی این موضوع که «آیا آخوند خراسانی دارای اندیشه و مشرب سیاسی بوده است یا خیر؟» و رسیدن به پاسخ مثبت(اثبات این نکته)، به واکاوی افکار و اندیشه‌های سیاسی او می‌پردازد؛ این که این عالم روحانی چه اندیشه‌های سیاسی داشته و از چه بعدی به حوزه فعالیت‌های سیاسی راه یافته است. این کتاب با تطبیق فعالیت‌ها و رفتار عملی آخوند خراسانی، اندیشه و مشرب سیاسی وی را تبیین می‌کند و مبانی و اصول حاکم بر حوزه تصمیمات سیاسی ـ اجتماعی که آخوند خراسانی بر مبنای آنها منش مورد پذیرش خود را تنظیم کرد و این که چگونه پدر معنوی رهبری مشروطه شد، آشکار می‌سازد.

دبیر اجرایی کنگره بزرگداشت آخوند خراسانی در پاسخ به این پرسش که «علما و بزرگان فراوانی داریم که در سال‌های اخیر و سده‌های گذشته اقدام های شایان ذکری در حوزه‌های گوناگون به انجام رسانده‌اند، چرا برای این طرح، آخوند خراسانی انتخاب شد؟» گفت: به دلیل آن که به صدمین سالگرد رحلت این روحانی سیاسی نزدیک می‌شویم، جا داشت از مقام علمی وی تجلیل شود. ضمن آن‌که پرداختن به فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی مرحوم آخوند خراسانی و نقش وی در مشروطیت، برای ایران امروز نیز درس‌های فراوانی دربر دارد.

وی افزود: با مطالعه اندیشه‌ها و اقدامات این اندیشمند و مولف درمی‌یابیم که انقلاب مشروطه و اراده ملت ایران برای این که بتوانند حکومت استبدادی را کنار بزنند و بر سرنوشت خود حاکمیت یابند و مبانی دینی و نظارت عالمان دین را در تصویب قوانین اعمال کنند، چه مصائبی را پشت سر نهادند. همچنین این آثار با انعکاس دخالت‌های اجانب که نتایج این زحمات را به نفع اراده غرب مصادره کردند، درس‌هایی برای امروز ما دارند تا قدردان حرکت‌های انقلابی مردم باشیم، چرا که انقلاب اسلامی ما محصول همان حرکتی است که در مشروطه آغاز شد و در سایه رهبری و تلاش‌های امام خمینی(ره) به حکومت اسلامی رسیدیم. مطالعه و مرور این رخدادها، به‌گونه‌ای بازخوانی تاریخ‌ است.