گسترش اسلام سکولاری در جهان رویکرد جدید غرب
53 بازدید
مصاحبه کننده : خبرگزاری فارس
محل مصاحبه : قم
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری فارس
تاریخ نشر : Nov 3 2009 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

 

به گزارش خبرستان حسن عبدی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم به تبیین فرهنگ مقاومت در جوامع مختلف پرداخت و اظهار داشت: افراد کارآمد باید فرهنگ مقاومت را در ابعاد مختلف بررسی کرده و سپس با برنامه‌ریزی دقیق و تدوین برنامه راهبردی مقاومت را به دیگران بشناسانیم و نسبت به نهادینه کردن آن اهتمام داشته باشیم.
وی شناخت دقیق و زیرساختی را برای نهادینه کردن فرهنگ مقاومت بسیار موثر دانست و تصریح کرد: باید با شناخت دقیق از مفهوم مقاومت جبهه‌های فرهنگی را تبیین کنیم تا قدرت حضور ما در این عرصه بیشتر شود.
مسئول مرکز ساماندهی پژوهش‌های دینی در خصوص انتقال فرهنگ مقاومت به نسل‌های آینده ابراز داشت: لزوم ایجاد جبهه‌های فرهنگی بسیار احساس می‌شود که در این رابطه باید سازمان‌ها و نهادهای مختلف نسبت به مسائل جوانان بسیار حساس و نسبت به این مهم اهتمام داشته باشند.
وی اضافه کرد: انتقال فرهنگ مقاومت به نسل‌های آینده بیش از گذشته نیازمند مهندسی است و در این راستا باید برنامه‌ای صحیح و راهبردی تدوین شود تا براساس آن بتوانیم در جامعه گام برداریم.
عبدی‌پور ادامه داد: هنگامی که شناخت عمیق از برنامه‌های جبهه مقاومت ایجاد شود بینش صحیح از دست‌اندرکاران پشت صحنه جریان‌های مختلف ایجاد شده و به خروجی یک حرکت معقولانه در جامعه کمک شایانی می‌کند.
وی با بیان اینکه نباید مقاومت را در بعدی خاص تعریف کرد، افزود: باید با گسترش دامنه فرهنگی، کشورهای نامحدودی را با تعداد اعضای بالا در این مقوله بگنجانیم.
این کارشناس ‌سیاسی تصریح کرد: با درک صحیح از شرایط منطقه‌ای می‌توان نعمت‌های مختلفی که خداوند به انسان عطا کرده را با تشکیل جبهه‌ای بزرگ در حوزه سیاست و اقتصاد به خدمت درآورد.
وی توسعه و پیشرفت را از عوامل موثر در نهادینه کردن فرهنگ مقاومت دانست و بیان کرد: منظور از توسعه آن چیزی که در اختیار طبقه مرفه جامعه قرار گرفته نیست، چرا که آنان با دستاویز کردن توسعه موجب فاصله طبقاتی فراوان می‌شوند و با نیم نگاهی متوجه خواهیم شد که این فاصله در کشورهای پیشرفته بیشتر شده و در آن جامعه فقر و ثروت با فاصله بسیار فراوانی در حال گسترش هستند.
عبدی‌پور تاکید کرد: با شناخت مقاومت، جنبه‌ها و واکنش‌های آن در سطح منطقه، باید در نظر بگیریم آنچه که غرب دنبال می‌کند با چه بینشی رخ می‌دهد.
وی ابراز داشت: در نگاهی ژرف به سیاست‌های اعمالی آمریکا برای رسیدن به اهداف مختلف در سطح جهان می‌بینیم آقای جرج بوش، رئیس جمهور پیشین آمریکا، لشکرکشی نظامی و امروز، آقای اوباما، جنگ نرم را بهترین روش برای سلطه در جهان می‌بیند و این سیاست‌ها هر روز در حال تغییر است.
این کارشناس مسائل خاورمیانه بیان کرد: اسلام‌هراسی مقوله‌ای است که غربی‌ها دنبال آن بوده و از عوامل پشت صحنه آن، می‌توان قدرتمندان عربستان سعودی را نام برد.
وی ادامه داد: سلفی‌ها و تندروها در تلاش هستند تا چهره‌ای نازیبا از اسلام در جهان جلوه دهند و کشورهایی چون ایران و دیگر کشورهای مسلمان‌نشین را با این چهره و افراط‌های بی حد وحصر در دین نشان دهند.
عبدی‌پور نسبت به گسترش اسلام سکولاری هشدار داد و گفت: غربی‌ها تلاش می‌کنند به واسطه برخی کشورها مانند ترکیه، مدل اسلام سکولاری را تحلیل کنند.
وی عنوان داشت: بیداری چیزی نیست که بشود آن را کنترل کرد و به همین دلیل غربی‌ها برای تضعیف ملت‌های مسلمان و دولت‌های اسلامی گسترش اسلام سکولاری را در پیش گرفته‌اند.
مسئول مرکز ساماندهی پژوهش‌های دینی تاکید کرد: ابعاد مختلف فرهنگ باید شناخته شود تا مقابل هجمه‌های فرهنگی سیاسی غرب به شیوه‌ای خاص ایستاد.