ترازسنجی علمی» یکی از پروژه هایی است که مدیریت ساماندهی پژوهش های دینی عهده دار آن می باشد
52 بازدید
مصاحبه کننده : پایگاه اطلاع رسانی دانایی
محل مصاحبه : پژوهشگاه علوم و فرهنگ ‏اسلامی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : پایگاه دین پژوهی دانایی
تاریخ نشر : Apr 30 2011 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

پایگاه اطلاع رسانی دانایی: مدیر ساماندهی پژوهش های دینی گفت: «ترازسنجی علمی» یکی از پروژه هایی است که مدیریت ساماندهی پژوهش های دینی عهده دار آن می باشد و در حال حاضر در دست اقدام است.

به گزارش دانایی حسن عبدی پور مدیر ساماندهی پژوهش های دینی اظهار داشت: پروژۀ «ترازسنجی علمی» تلاش می کند مراکز نمونه و معروف را با پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی مقایسه کند.

وی با بیان این مطلب که ترازسنجی بیشتر در امور ساخت و ساز و مهندسی بوده است تصریح کرد: این دانش با عوض شدن شاخصه های کمی و کیفی اش، کم کم در حوزۀ علوم انسانی وارد شد که ما بر اساس این شاخصه ها تلاش می کنیم وضعیت مطلوب را از طریق این طرح مشخص کنیم.

عبدی پور طرح ترازسنجی علمی را کمکی به تعامل مراکز و به شناخت نقاط قوت و ضعفشان از جهت کمی و کیفی دانست و تصریح کرد: این خیلی لازم هست که مراکز پژوهشی، رقابت سالمی با هم داشته باشند تا بدانیم که هر کدام در چه سطحی هستند.

وی فرآیند این طرح را تبیین کرد و گفت: این طرح یک طرح علمی است و شاخص دارد. این شاخص ها می‌تواند قوت‌بخش مشکلات بعضی از مراکز باشد که دارای ضعف هایی هستند.

وی افزود: این طرح حتی به مراکزی هم که در برنامه هایی پیشرفت داشته اند و الگوها و روش های خوبی ارائه داده اند کمک می کند تا بازنگری خوبی روی الگوهایشان داشته باشند.

عبدی پور به لزوم راه اندازی طرح هایی همچون ترازسنجی علمی در حوزۀ پژوهش های دینی و حوزۀ علوم انسانی اشاره کرد و  اذعان داشت: با این کار نه تنها می توانیم خود را خوب آنالیز و ارزیابی کنیم؛ بلکه در حوزۀ برنامه ریزی به ما کمک می کند تا در آن شبکه، اطلاعات خوبی را ارائه داده و وضعیت کمی و کیفی مراکز دین پژوهی را روشن سازیم.

وی افزود: به لطف پروردگار این پروژه راه اندازی شده و در آن، دسته ای از مراکز، از داخل و دسته ای از خارج کشور انتخاب شده است. امیدواریم که تا پایان سال نتیجۀ این پروژه به دست بیاید تا در اختیار مدیران پژوهشگاه قرار گیرد.

عبدی پور با بیان این که ما بدون توجه به اطلاعات و داشته هایمان نمی توانیم تغییر و تحولی ایجاد کنیم، اظهار امیدواری کرد: با این طرح ان شاءالله وضعیت موجودمان به خوبی انعکاس داده خواهد شد و وضعیت آینده یمان را بهتر از این رصد خواهیم کرد.