تدوین بانک اطلاعات در خصوص محققین و دین‌پژوهان
55 بازدید
مصاحبه کننده : خبرگزاری فارس
محل مصاحبه : پژوهشگاه علوم و فرهنگ ‏اسلامی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری فارس
تعداد شرکت کننده : 0
نسخه چاپيارسال به دوستان
مدیر ساماندهی پژوهش‌های دینی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی:
بانک جامع اطلاعاتی پژوهشگران حوزه دین تدوین می‌شود

خبرگزاری فارس: مدیر ساماندهی پژوهش‌های دینی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی از تدوین بانک جامع اطلاعاتی پژوهشگران حوزه دین خبر داد.

خبرگزاری فارس: بانک جامع اطلاعاتی پژوهشگران حوزه دین تدوین می‌شود

حسن عبدی‌پور امروز در گفت‌و گو با خبرنگار فارس در قم، اظهار داشت: تدوین بانک اطلاعات در خصوص محققین و دین‌پژوهان یکی از طرح‌هایی است که توسط پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در حال اجراست.

وی ادامه داد: این اطلاعات به صورت نرم‌افزاری در سال آینده تهیه و در اختیار مراکز مرتبط قرار خواهد گرفت تا گام مثبتی در زمینه تجمیع فعالیت‌های فکری در حوزه دین انجام شود.

مدیر ساماندهی پژوهش‌های دینی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی خاطرنشان کرد: در این طرح مجموعه اطلاعات مورد نیاز از یک پژوهشگر در قالب پرسش‌نامه‌ای مدون شده و در اختیار مصاحبه‌گران قرار می‌گیرد تا اطلاعات به صورت دقیق و طبقه‌بندی شده از افراد جمع‌آوری شود.

وی اضافه کرد: این بانک اطلاعاتی موجب خواهد شد تا اطلاعات پژوهشگران حوزه علوم اسلامی مدون شده و در اختیار نهادهایی که نیاز به پژوهشگر و محقق دارند، قرار داده شود.

عبدی‌پور اظهار امیدواری کرد: با تکمیل این پروژه موازی کاری‌ها در پژوهش‌های دینی به حداقل برسد، چرا که هر محقق با رجوع به این نرم‌افزار و استفاده از آن می‌تواند از فعالیت‌های تحقیق دیگر محققان در سراسر کشور با خبر شود.

وی با اشاره به اینکه یکی از نیازهای جدی کشور ما مدیریت دانش و پژوهش است، افزود: دستگاه‌ها و افراد فعال در امر پژوهش باید مانند یک شبکه منظم با هم کار کنند، نه اینکه با پراکنده‌کاری نیروی علمی کشور را تحلیل دهند.

مدیر ساماندهی پژوهش‌های دینی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی یادآور شد: تا کار افراد و نهادها در قالب یک طرح مدون و برنامه‌ریزی منسجم وارد نشود، هم‌افزایی نیروهای فکری صورت نمی‌پذیرد.

وی عنوان داشت: باید در ماموریت‌های آموزشی نهادهای علمی کشور یک بازنگری همه‌جانبه صورت بگیرد و مراکز به جای موازی‌کاری به سمت تجمیع نیرو در قالب مجموعه‌های قدرتمندتر بروند.

عبدی‌پور با اشاره به وجود دو نوع رویکرد در پژوهش‌های دینی و غیردینی، گفت: برخی پژوهش‌ها برای پیشبرد تفکر بنیادین در موضوعات مختلف اتفاق می‌افتد و قسمت دیگری از پژوهش‌ها نیز ناظر بر حل مسئله به صورت عملی و میدانی است.

وی متذکر شد: امروز کشور ما در عرصه علوم و معارف دینی، به پژوهش‌های بنیادین و میدانی به صورت همزمان نیازمند است و از هیچ‌یک از این دو زمینه نباید غفلت کرد.

مدیر ساماندهی پژوهش‌های دینی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ابراز داشت: کشور ما از لحاظ نیروی بالقوه دانش و پژوهش در جایگاه بسیار خوبی قرار دارد اما ضعف مدیریت دانش تا به امروز اجازه نداده است تا از این ظرفیت بالقوه در حد مطلوب استفاده کنیم.