سفر بایدن به عراق در راستای تشدید تحریم‌ها علیه ایران است
56 بازدید
مصاحبه کننده : خبرگزاری فارس
محل مصاحبه : پژوهشگاه علوم و فرهنگ ‏اسلامی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری فارس
تاریخ نشر : Apr 24 2009 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0
كارشناس مسائل خاورميانه:سفر بايدن به عراق در راستاي تشديد تحريم‌ها عليه ايران است

 يك كارشناس مسائل خاورميانه گفت: سفر معاون رئيس‌جمهور آمريكا به عراق در راستاي تشكيل سريع‌تر دولت ائتلافي به رياست علاوي در عراق و تشديد تحريم‌ها عليه ايران است.

 حسن عبدي‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم درباره سفر معاون رئيس‌جمهور آمريكا به عراق اظهار داشت: ظاهرا ديپلماسي آمريكا اعلام كرده است كه «جو بايدن» براي شركت در جشني در بغداد و نيز شكست فضاي بن‌بست مذاكرات در مورد تشكيل دولت ائتلافي به عراق سفر كرده است.
وي با اشاره به حضور هيئت ديگري به سركردگي«مك كين» در عراق گفت: با توجه به حضور دو شخصيت بلندپايه و سرشناس در عراق به نظر مي‌رسد بهانه شكستن بن‌بست مذاكرات سياسي شعار رسانه‌اي بيش نبوده است.
اين كارشناس سياسي ادامه داد: تحولات اخير غرب و صدور قطعنامه‌هاي متعدد حاكي از آن است كه اين سفر در راستاي طرح تداوم انزواي ايران به شكلي ديگر است.
وي در عين حال گفت: آمريكا براي پركردن خلأ نظامي خود نيازمند كسب جايگاه سياسي در عراق است و اين به نوبه خود نيازمند حمايت گروه‌هاي هماهنگ با منافع آمريكا و زاويه‌دار با ايران است.
عبدي‌پور با اشاره به عدم توافق بين دولت مالكي و عمارحكيم اظهار داشت: اين عدم توافق روزنه اميدي براي آمريكا ايجاد كرده است تا بتواند «علاوي» را به صحنه آورده و مباحثي را پيرامون ساختار عراق عنوان كنند.
وي تاكيد كرد: سناريوي جديد آمريكا اين است كه ائتلافي كه نزديك ايران است كنار گذاشته شده و دولت ائتلافي بدون حضور ائتلاف ملي عراق تشكيل شود.
اين كارشناس مسائل سياسي با اشاره به شرايط موجود در عراق بيان داشت: همانگونه كه برخي تحليلگران سياسي گفته‌اند، دخالت آمريكايي‌ها اوضاع عراق را پيچيده‌تر مي‌كند.
وي با بيان اينكه فعالان سياسي در عراق با حضور عوامل خارجي در اين كشور مخالفند، افزود: عراق شرايط خاصي دارد و تنها راه برون‌رفت از اين وضعيت گفت‌وگو است.
عبدي‌پور تاكيد كرد: آمريكا با زيرفشار قرار دادن دولت عراق و حركت در مسير تشكيل دولت ائتلافي علاوي به دنبال تامين منافع و اهداف سياسي خود از جمله پوشش دادن تحريم‌ها عليه ايران است، چنانكه سوريه را براي كاستن رابطه با ايران زيرفشار قرار داده است.
وي بر هوشمندي سياستمداران ايران تاكيد كرد و گفت: دستگاه سياسي ايران بايد رايزني و تحركات ديپلماسي بيشتري انجام داده و از همه ظرفيت خود براي ايجاد وحدت و همبستگي داخلي استفاده كند.
اين كارشناس سياسي در مورد اعلام زمان خروج نيروهاي آمريكايي از عراق از سوي اوباما اظهار كرد: طبيعي است كه افكار عمومي، حضور فيزيكي آمريكا را در عراق تحمل نمي‌كند و بنابراين آمريكا بخش عمده‌اي از نيروهاي خود را از عراق خارج كرده و بخش ويژه را كه شامل نيروهاي ورزيده است، براي حمايت از دولت عراق باقي مي‌گذارد.
وي با اشاره به فضاي سياسي موجود در آمريكا اظهار داشت: گام بعدي حضور مفيد آمريكا در صحنه سياسي است و طبيعتا اين مسئله كمك مي‌كند تا افكار عمومي آمريكا به فعاليت‌هاي دولت خود نگاه خوشبينانه داشته باشند.
عبدي‌پور با نادرست خواندن سناريوي بهبود اوضاع عراق گفت: برخلاف آنچه ادعا مي‌شود، وضعيت عراق بهتر نمي‌شود، گرچه به نظر مي‌رسد با روي كار آمدن دولت مورد نظر آمريكا، درگيري‌ها و انفجارها كمتر شود.
وي خاطرنشان كرد: در هر حال سلطه آمريكا و حضور آنها در صحنه سياست عراق و تقسيم منافع ملي اين كشور ادامه مي‌يابد و آمريكا هيچگاه از عراق نااميد نمي‌شود.
كارشناس مسائل خاورميانه در مورد احتمال حمله نظامي آمريكا و رژيم صهيونيستي به ايران اظهار داشت: باوجود اينكه گفته مي‌شود گزينه نظامي روي ميز است، اما تصميم قطعي بر اجراي آن نبوده است.
وي افزود: تصور آمريكا اين است كه با ايجاد شكاف بين گروه‌هاي داخلي ايران و فشارهاي خارجي مي‌توانند روزنه اميدي باز كرده و با زير فشار قرار دادن دولت، ايران را مجبور به تن دادن خواسته‌هاي آنان كنند.
عبدي‌پور ادامه داد: آمريكا به خوبي مي‌داند كه درگيري در منطقه با اين اوضاع وخيم اقتصادي، به صلاح غرب و آمريكا نيست و از سوي ديگر واكنش ايران و مقياس تحرك آن مشخص نيست.
وي با اشاره به تجربه رژيم صهيونيستي در جنگ لبنان و غزه گفت: آنها مي‌دانند رژيم صهيونيستي توان مبارزه نظامي در راستاي تامين اهداف را ندارد و بنابراين گزينه نظامي به شكل فراگير امكانپذير نيست و تنها مي‌تواند به پايگاه‌هاي هسته‌اي ايران حمله كند كه با توجه به مخالفت بسياري از كشورها و نيز بالا بودن توان دفاعي ايران، اين امر امكانپذير نيست.
اين كارشناس سياسي با اشاره به تلاش آمريكا در تبليغ ايران هراسي در دنيا بيان كرد: تصور غلط آنها اين است كه سناريوي بغداد را در ايران اجرا كنند، غافل از اينكه شرايط ايران با عراق قابل مقايسه نيست و اين رفتارهاي غيرمنطقي و زورگويانه باعث وحدت و ائتلاف بيشتر نيروهاي داخلي مي‌شود.
کد: 828
گروه: سیاسی, بین الملل