هم‌گرایی و هم‌افزایی بین مراکز دین‌پژوهی ضروری است
61 بازدید
مصاحبه کننده : خبرگزاری رسا
محل مصاحبه : پژوهشگاه علوم و فرهنگ ‏اسلامی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری رسا
تاریخ نشر : Jul 1 2019 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

هم‌گرايي و هم‌افزايي بين مراكز دين‌پژوهي ضروري است مدير ساماندهي پژوهش‌هاي ديني پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي خواستار هم‌گرايي و هم‌افزايي بين مراكز دين‌پژوهي كشور شد.

حسن عبدي‌پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاري رسا خواستار هم‌گرايي و هم‌افزايي بين مراكز دين‌پژوهي كشور و ساماندهي مراكز علمي شد و گفت: اگرچه شاهد توليدهاي مناسبي در حوزه دين‌پژوهي مراكز هستيم، اما عدم فعاليت‌هاي شبكه‌اي و نبود يك نقشه راه جامع، ضرورت تقسيم كار در يك نظام معنايي و شبكه علمي را دو چندان مي‌كند.
وي با بيان اين‌كه مركز ساماندهي پژوهش‌هاي ديني در يكي از ويژه‌نامه‌اي نشريه پگاه، طرح همگرايي و هم‌افزايي بين مراكز دين‌پژوهي را مورد توجه قرار داده است، اظهار داشت: تقسيم كار بين مراكز دين‌پژوهي كشور به سبب امكانات محدود، فراواني مطالبات در سطح ملي و جهاني و عدم موازي‌كاري ضروري است.
مدير ساماندهي پژوهش‌هاي ديني پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامي همچنين بر حركت به سمت قطب‌هاي علمي در هر حوزه‌اي تأكيد كرد و افزود: مناسب است بخش‌هاي مختلف علمي با ادبيات علمي آشنا شوند و پس از تجميع در هر رشته‌اي، مجموعه مسائل براساس يك نظام اولويتي ليست كرده و اولويت را پاسخ به نيازهاي حكومت ديني قرار دهيم.
وي با ابراز تأسف از اين‌كه مراكز ديني نقش خود را در پاسخ‌گويي به نيازهاي حكومت ديني به درستي ايفا نكرده‌اند، شرط پاسخ‌گويي به نيازهاي حكومت ديني را داشتن عقبه فكري توليدي فعال متناسب با نياز نظام دانست و از فراهم شدن زيرساخت‌هاي مناسب، تشكيل گروه‌هاي علمي، دسته‌بندي نيروهاي محقق در برخي مراكز دين‌پژوهي ابراز رضايت كرد.
عبدي‌پور تصريح كرد: مناسب است نيروهاي علمي به صورت مشخص و در حوزه‌هاي مختلف به نيازهاي حكومتي پاسخ صريح دهند و با توجه به اين‌كه هر پژوهشي بايد ناظر به حل يك مسأله باشد و البته پژوهشگران به اين مسأله از حيث نظري نگاه بنيادين دارند، از حيث عملي هم دستورالعمل‌هاي كاربردي قابل اجرا در سيستم‌هاي حكومتي را را به كار گيرند.
وي با بيان اين‌كه سير تحولات علمي در جامعه امروز بسيار بالا است و بايد به درستي مديريت شود، طرح رشته آينده‌شناسي در برخي مراكز و دانشگاه‌ها را مثبت ارزيابي كرد و گفت: پژوهشگران با پيش‌بيني و رصد سير تحولات آينده، خود را براي شرايط‌ جديد كه هر روز به شكل‌هاي مختلف در مي‌آيد، آماده كنند.
اين كارشناس و پژوهشگر حوزوي با اشاره به كارايي فقه شيعه ادامه داد: فقه شيعي كه فقه جواهري و پويا و از استعداد و عمق بسيار بالايي برخوردار است مي‌تواند در سخت‌افزار جامعه جهاني و نظام جهاني شدن نقش نرم‌افزاري بازي كند و محصولات فكري خود را براي داخل و خارج از كشور به روشني عرضه و براي ديگران قابل استفاده ‌شود.
وي يادآور شد: خستگي ملت‌ها از نظام‌هاي ليبراليستي و سوسياليستي كاملا مشخص است و رخداد بيداري اسلامي در بين ملت‌هاي مسلمان و ساير ملل جهان، نشان مي‌دهد كه اين معترضان به نظام‌ها و مكاتب غيرالهي به كشورهايي مانند ايران نگاه مي‌كنند كه با اعتقاد به عالمان ديني توانسته است دنيا و آخرت خود را آباد كند و دستاوردهاي علمي فراواني به دست آورد.
عبدي‌پور با بيان اين‌كه ساماندهي مراكز علمي، مسلط شدن بخشي از مراكز يا يك مركز بر مراكز ديگر نيست، بلكه هر مركزي در يك نظام شبكه‌اي عمل كرده، هم پوشاني و هم‌افزايي دارد و در امور پژوهي ديگر مراكز دخالت نمي‌كند، از مراكز حوزوي خواست تا موضوع هم‌گرايي و هم‌افزايي براي داشتن تشكل‌هاي منسجم و دبيرخانه فعال را جدي بگيرند.