دعوت فعالان عرصه بیداری اسلامی نیازمند دقت و هوشمندی است/ دچار ضعف در شناخت نیازها، مسایل و شیوه های تبلیغ هستیم/ پرهیز از اظهارنظرهای غیرکارشناسی در
58 بازدید
مصاحبه کننده : خبرگزاری شفقنا
محل مصاحبه : پژوهشگاه علوم و فرهنگ ‏اسلامی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری شفقنا
تاریخ نشر : Jun 23 2012 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

مدیر مرکز ساماندهی پژوهش های دینی درگفت وگو با شفقنا: دعوت فعالان عرصه بیداری اسلامی نیازمند دقت و هوشمندی است/ دچار ضعف در شناخت نیازها، مسایل و شیوه های تبلیغ هستیم/ پرهیز از اظهارنظرهای غیرکارشناسی در شرایط کنونی ضروریست

مدیر مرکز سامان دهی پژوهش های دینی و مدیر مسوول مرکز تخصصی ترجمان دینی با اشاره به شرایط حاکم بر منطقه و وضعیت جدید کشورهایی که انقلاب کرده اند، بر ضرورت حفظ اتحاد بین مسلمانان و پرهیز از اختلافات مذهبی تاکید کرد و گفت که ایران هیچگاه در مسیر اختلاف و ایجاد تشنج در منطقه حرکت نکرده است و دعوت از جوانان و فعالان عرصه بیداری اسلامی به منظور تعامل و روشنگری و  تکریم خانواده های شهدا بوده است که البته  اینگونه تعاملات و دعوت ها نیز نیازمند دقت و هوشمندی است.

حسن عبدی پور در گفت وگو با شفقنا (پایگاه بین المللی همکاری های خبری شیعه) با اشاره به جابجایی قدرت در منطقه و پیروزی بسیاری از گروه های اسلامگرا در به دست گرفتن سرنوشت خویش در کشورهای اسلامی اظهار کرد: جریان اختلاف افکن میان مسلمانان چندی است که با رویکردی جدید از سوی دشمنان دنبال می شود و این امر از سیاست های کهنه و قدیمی کشورهای غربی است.

او افزود: شیعه هراسی برای ایجاد فاصله میان جریان بیداری و انقلاب اسلامی و توسط وابستگان استکبار جهانی در منطقه تبلیغ و ترویج می شود که در رأس آنها، شیوخ سلفی قرار دارند.

مدیر مرکز سامان دهی پژوهش های دینی، جریان سلفی را مظهر جهالت و نادانی در دوران معاصر دانست و افزود: این افراد در شرایط کنونی به عنوان بلندگوهای تبلیغاتی غرب در حال فعالیت بوده و سعی در القای بدبینی و ایجاد فاصله در میان مسلمانان دارند.

او خاطرنشان کرد: در این شرایط ضروری است که ملت های مسلمان و جوانان انقلابی و علی الخصوص رهبران جنبش های اسلامی منطقه، هوشیاری خود را حفظ کرده و با این نقشه های مکارانه مقابله کنند.

عبدی پور با اشاره به سیره امیرالمومنین(ع) در دوران خلافت گفت: افرادی ایشان را به خلافت برگزیدند که از نظر اعتقادی شیعه نبودند بلکه تنها شیعه سیاسی بوده و دلیل انتخابشان نیز تشخیص شایستگی های علی(ع) برای خلافت بود زیرا آنها فقط از منظر ویژگی های مدیریتی و اخلاقی به حضرت می نگریستند و بر اساس عقاید خود عمل می کردند؛ جلسات درس امام صادق(ع) نیز به همین ترتیب بود و بیش از 4 هزار نفر با گرایش های مختلف مذهبی و سیاسی از محضر ایشان استفاده می کردند در حالی که بسیاری از آنها شیعه اعتقادی نبودند و امام (ع) نیز اصراری بر این مساله نداشتند.

مدیر مسوول مرکز تخصصی ترجمان دینی افزود: اصل بر این است که چنانچه فردی در راستای کسب علم و دانش گام برداشته و به آگاهی برسد، مسیر حقیقت را خواهد یافت زیرا نکته اساسی اینجاست که مسایل اعتقادی در قالب مباحث تقلیدی نمی گنجند و به وسیله تبلیغ نیز ایجاد نمی شوند بلکه از جمله مواردی هستند که بر اساس مطالعه و تحقیق به دست آمده و فرد با یقین کامل به این باور می رسد که باید به یک سری مسایل اعتقاد داشته باشد و بر اساس دستورالعمل ها رفتار کند.

او با بیان اینکه علمای بزرگ شیعه چون شیخ مفید، سید مرتضی و دیگران نیز همین روش را در پیش گرفتند عنوان کرد: استفاده از فقه مقارن و بهره گیری از مبانی کلامی در بیان حقیقت مذاهب، سیره این اشخاص بود و این گونه نبوده که آنها در راستای افزایش تعداد شیعیان در میان اهل سنت تلاش کنند بلکه حقایق را بیان کرده و از این طریق به جذب افراد  به مکتب اهل بیت می پرداختند.

عبدی پور ادامه داد: روش علمای شیعه در دوران معاصر نیز بر همین منوال بود به طوری که آیت الله بروجردی همواره تاکید می کرد که ما دوست داران اهل بیت(ع) باید به دنبال این مهم باشیم که مرجعیت علمی ائمه اطهار(ع) را اثبات کنیم و زمانی که این مساله برای پیروان سایر ادیان و مذاهب تبیین شد، بالطبع مسیر حقیقت در برابر دیدگان آنها مشخص شده و منجر به اصلاح رفتار و منش آنها می شود زیرا درخواهند یافت که چه کسانی شایستگی رهبری و مرجعیت علمی و دینی جامعه را دارا هستند.

مدیر مرکز سامان دهی پژوهش های دینی تصریح کرد: به همین دلیل است که پیروان همه مذاهب به شیعیان اثنی عشری احترام گذاشته و به جایگاه علمی اهل بیت (ع) معترف هستند به طوری که شخصی چون ابوحنیفه خود می گوید اگر نبود دو سال تلمذ در مدرسه امام صادق(ع) اکنون من هلاک شده بودم؛ در واقع زمانی که رؤسای مذاهب اسلامی این چنین به مقام علمی ائمه اطهار(ع) معترف هستند، شایستگی این بزرگواران برای رهبری و اداره جامعه بیش از گذشته روشن می شود.

او با بیان اینکه حبّ اهل بیت(ع) بسیار مورد تاکید پیامبر اسلام(ص) قرار داشت گفت: کشورهایی چون لیبی، مصر، تونس و دیگر کشورهایی که در شرایط کنونی، موج بیداری اسلامی در آنها به راه افتاده، روزگاری تحت سیطره حکومت علوی قرار داشتند و طعم خلافت علی(ع) را چشیده اند ضمن اینکه حکومت 400 ساله فاطمیون بر این ممالک و شافعی مذهب بودن مردم این کشورها نیز مزید بر علت شده است که مسلمانان ساکن در این مناطق ارادت خاصی به اهل بیت(ع) داشته و با هر جریانی که این محبت خالصانه را زیر سوال ببرد، مقابله می کنند زیرا محبت واقعی امری درونی بوده و قابل ستاندن نیست.

عبدی پور با اشاره به واقعیت های موجود در شرایط کنونی اظهار کرد: برخی از صاحب نظران غربی در کتاب های خود و پس از بررسی وضعیت حساس ایران در منطقه، به حقیقتی شگرف اعتراف کرده و می گویند که انقلاب اسلامی توانست با ایستادگی و احیای حکومت دینی، اهل سنت را از نظر سیاسی شیعه سازد.

مدیر مسوول مرکز تخصصی ترجمان دینی ادامه داد: امروز نیز بیداری اسلامی در حقیقت الهام گرفته از انقلاب اسلامی و سه دهه ایستادگی ملت ایران در برابر استکبار جهانی است زیرا مسلمانان دریافتند که می توان در مقابل دشمنان دیانت مقاومت کرده و از طریق باور به توانایی های خویش، تشکیل حکومت اسلامی امری امکان پذیر خواهد بود.

او با بیان اینکه حرکت به سمت ارزش های دینی در صحنه سیاسی کشورهای اسلامی جایگاه ویژه ای یافته است گفت: این مساله نیز نشان دهنده تاثیر سیاسی شیعه در جوامع مسلمان است.

عبدی پور گفت: همه ما عقیده داریم که جهان اسلام باید با یکدیگر متحد شوند و مصلحان بزرگی نیز در راستای تحقق آن حرکت کرده اند و در این میان ایران به عنوان کشوری شیعی به دنبال افزایش تعداد شیعیان از هر طریق نیست زیرا هر فرد مختار است که راه حقیقت و کمال را شناخته و هر مکتبی را کامل تر دید، به آن سمت حرکت کند اما اقدامات وحدت گرایانه و ایستادگی ملت ایران بر اساس تعالیم نورانی اسلام انقلابی می تواند مسیر را برای دیگر ملت ها باز کند.

مدیر مرکز سامان دهی پژوهش های دینی پیروزی و سربلندی گروه های شیعه همچون حزب الله را به دلیل اعتقاد آنها به امام زمان(عج) و رهبری شیعی دانست و خاطرنشان کرد: ورود به عرصه مبارزه با چشمان باز موجب پیروزی می شود که این ویژگی در میان شیعیان وجود دارد و افتخار ملت ایران نیز ایستادگی در مقابله تحریم ها و خطرات با استفاده از همین خصوصیت است و سایر ملت ها نیز برای رسیدن به این جایگاه باید هزینه آن را پرداخت کنند.

او با تاکید بر پرهیز از ورود به بازی های اختلافی دشمنان بیان کرد: شیعیان نه تنها وارد این گونه مسایل نمی شوند بلکه اعتقادی نیز به اختلاف در میان مسلمانان ندارند و از زمان پیروزی انقلاب اسلامی در ایران هیچگاه در مسیر اختلاف و ایجاد تشنج حرکت نکرده است  و دعوت از جوانان و فعالان عرصه بیداری اسلامی به منظور تعامل و روشنگری و  تکریم خانواده های شهدا بوده البته اینگونه تعاملات و دعوت ها نیازمند دقت و هوشمندی است و از اهمیت خاصی برخوردار است.

عبدی پور گفت: دستگاه دیپلماسی رسمی کشور و نیز نهادهای حوزوی، دینی و فرهنگی ما باید ارتباط خود را با جامعه اهل سنت و روشن فکران مسلمان برقرار کنند زیرا این امر نشان دهنده تفکر باز و جهان شمول شیعه بوده و حرکتی منطقی محسوب می شود تا بدون مبارزه با جریانات و مکاتب دیگر، به همکاری با آنها بپردازیم.

مدیر مرکز سامان دهی پژوهش های دینی با بیان اینکه نماد شیعه، سعه صدر، مدیریت صحیح، عقلانیت و دوری از حساسیت در موارد جزئی است افزود: هرچند حرکت هایی بر خلاف این امر نیز صورت می گیرد اما باید به این نکته توجه داشت که مردم کشورهایی چون الجزایر، تونس و لیبی از مدت ها قبل جزو دوست داران انقلاب اسلامی و مردم ایران بوده اند و معتقدند که باید ایران را به عنوان الگویی مناسب برای خود برگزینند.

او ادامه داد: مردم مسلمان کشورهای منطقه عقیده دارند که گروه هایی چون القاعده و مبارزانی چون بن لادن از عوامل آمریکا بوده و مجموعه اقدامات آنها موجب ورود غرب به منطقه و ایجاد پایگاه های نظامی شده است زیرا آنها عقاید دینی و چهره اسلام را زیر سوال برده اند اما در عین حال به عزت آفرینی حزب الله برای جهان عرب و اسلام ایمان داشته و بیان می دارند که این گروه شیعی توانسته است آمریکا و رژیم اسراییل را خوار کرده و هویت اسلامی و تفکر دینی را توسعه بخشیده است بنابراین باید روش آنها را دنبال کرد.

عبدی پور با بیان اینکه جریان سلفی در شرایط کنونی به بازی گرفته شده است اظهار کرد: اقدامات آنها با آزادی و عقلانیت سازگاری نداشته و ناشی از تعصب است زیرا آنها دارای نگاهی سنتی و تجاری هستند و با این تفکرات، حرفی برای گفتن در جهان امروز ندارند.

مدیرمسوول مرکز تخصصی ترجمان دینی خاطرنشان کرد: کسانی که به دنبال اختلاف هستند به این حقیقت واقفند که تشیع دارای تعاملات سازنده با دیگران بوده و تشکیل امت واحده و حکومت جهانی اسلام را در سر می پروراند و همین اعتقاد، موجب ترس آنها شده است.

وی ادامه داد: با این حال در خصوص تبلیغ عقاید ناب تشیع در سراسر جهان و در میان مسلمانان، ضعف هایی در میان شخصیت ها و نهادی رسمی و غیر رسمی ما دیده می شود زیرا حوزه های دینی ما دچار ضعف از حیث شناخت نیازها و مسایل و شیوه های تبلیغ بوده و کارهای فکری و فرهنگی در خصوص آگاه سازی از مسایل بین المللی کمتر صورت می گیرد.

عبدی پور بر ضرورت توسعه و تقویت بخش های بین الملل نهادی حوزوی و دینی ایران تاکید کرد و افزود: باید با فکر و برنامه ریزی صحیح، نقشه جامعی برای همه فعالیت های خود طراحی کنیم به همین منظور، دستگاه های مسوول باید اطلاعات لازم و تحلیل شده را در اختیار شخصیت های دینی و مراکز حوزوی قرار دهند تا استفاده درستی از ظرفیت ها صورت گیرد و آسیب شناسی دقیق روی مسایل صورت گیرد.

مدیر مرکز سامان دهی پژوهش های دینی گفت: سامان دهی فعالیت ها و پرهیز از اظهار نظرهای غیر کارشناسی در شرایط کنونی امری ضروری به نظر می رسد ضمن اینکه باید از تعصبات و شعارهای مذهبی نیز پرهیز کرد زیرا مسایل مهم تری فراروی ما و در سطح جهان اسلام قرار دارد و در این خصوص، روحیه انقلابی و سیره اهل بیت (ع) به یاری ما خواهد آمد.

او در پایان با بیان اینکه باید دستاوردهای انقلاب اسلامی و حکومت دینی در ایران را در اختیار فعالان بیداری اسلامی قرار دهیم بیان کرد: آنها از این تجربیات در راستای تشکیل احزاب و مدیریت کشور در سطح کلان استفاده خواهند کرد زیرا تجربه موفقی در یک کشور شیعی صورت گرفته و راه و روش تشیع در راهبردهای کلان و جزئی به خوبی روشن شده است.

انتهای پیام

www.shafaqna.com/persian