حرکت در مسیر تشنج به صلاح ترکیه نیست
60 بازدید
موضوع: علوم سیاسی
مصاحبه کننده : خبرگزاری فارس
محل مصاحبه : پژوهشگاه علوم و فرهنگ ‏اسلامی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری فارس
تاریخ نشر : Jun 25 2012 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0
نسخه چاپيارسال به دوستان
کارشناس مسائل خاورمیانه:
حرکت در مسیر تشنج به صلاح ترکیه نیست

خبرگزاری فارس: یک کارشناس مسائل خاورمیانه از کشورهای اسلامی و سازمان کنفرانس اسلامی خواست از طرح کوفی عنان برای حل مشکل ترکیه حمایت کنند و گفت: پیمودن مسیر تشنج و بحرانی کردن اوضاع به صلاح ترکیه نخواهد بود.

خبرگزاری فارس: حرکت در مسیر تشنج به صلاح ترکیه نیست

حسن عبدی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قم با اشاره به چرخش ترکیه در سیاست خارجی خود اظهار کرد: ترکیه در طول یکسال اخیر هر روز فاصله خود را از جبهه مقاومت بیشتر کرده و در حقیقت الان به صورت علنی در مسیر جریان آمریکایی حرکت می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه ترکیه امروز عامل دست جریان آمریکایی در منطقه قرار گرفته است گفت: در حالی که سیاست خارجی ترکیه تا قبل از این، ایجاد ارتباط مناسب و تقویت مناسبات و رفع تشنج با همسایگان بوده است اما در یکسال اخیر این مسیر عوض شده و اقدامات دولتمردان این کشور، سبب ایجاد تشنج در منطقه و ایجاد اختلاف میان همسایگان خود شده است.

بحرانی کردن اوضاع به صلاح ترکیه نخواهد بود

کارشناس مسائل خاورمیانه با اشاره به سرنگونی جنگنده ترکیه در حریم هوایی سوریه ابراز داشت: در طول 70 ساعتی که از این مسئله گذشته، تناقضات آشکاری بین دولتمردان ترکیه می‌بینیم و این فرضیه را تقویت می‌کند که می‌تواند به طور عمدی وارد منطقه دریایی سوریه شده باشد تا با همگرایی بین کشورهای همسایه و توجیه کار خود هم هماهنگی بین کشورهای منطقه را انجام داده باشد و هم پای ناتو را به منطقه باز کند.

وی با دعوت ترکیه به برخورد عاقلانه با مسائل و مشورت کردن با همسایگان یا کشورهای اسلامی بی‌طرف گفت: پیمودن مسیر تشنج و بحرانی کردن اوضاع به صلاح ترکیه نخواهد بود چون تصویر روشنی نداریم که اگر پای ناتو به منطقه باز شود آثار تخریبی آن تا چه اندازه است و در حقیقت، می‌تواند منطقه آبستن جنگ تمام عیار شود.

عبدی‌پور خاطر نشان کرد: دستگاه دیپلماسی کشورمان و دیگر کشورهای اسلامی باید فعال شده و ترکیه را به خویشتن‌داری دعوت کنند هر چند از نظر عرف بین‌المللی حرکت و واکنش سوریه منطقی است و حق هر کشوری است که از حریم هوایی خود محافظت کند اما اینکه چرا ترکیه این کار را انجام داده است را شاید بتوان به فشارهای اسرائیل به آمریکا مرتبط کرد که موضع نظامی را در منطقه پیش ببرند به گونه‌ای که هم سوریه و هم ایران مورد حمله قرار گیرند.

وی با اشاره به مذاکرات مسکو اظهار داشت: موضع قطعی اسرائیل این است که ایران هیچ‌گونه غنی‌سازی را نداشته باشد با وجود اینکه مقامات آمریکایی به ویژه وزیر خارجه این کشور اعلام کرده است ایران حق غنی‌سازی را دارد اما این اسرائیل است که باید تعیین تکلیف کند که نسبت به ایران چه تعاملی داشته باشد.

کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: بعد از کنفرانس مسکو، فشارها و مواضع جنگی نسبت به ایران زیاد شده و این فشار اسرائیل شرایط اوباما را سخت کرده به گونه‌ای که ممکن است برای اخذ رأی بیشتر دست به اقدامات خطرناکی بزند.

وی یادآور شد: اما بازیگردانی ترکیه می‌تواند برای خود ترکیه خطرناک باشد یعنی مسائل متعددی درون ترکیه است که به صلاح ترکیه نخواهد بود و مسائل داخلی به این بهانه می‌تواند تشدید شود.

 

ورود ترکیه به صحنه بازی آمریکا و اسرائیل خطرناک است

عبدی‌پور به وضعیت سوریه و شرایط کنونی آن اشاره کرد و گفت: سوریه توانسته بر مسائل داخلی خود مسلط شود و حتی کشورهای مخالف دیدند نمی‌توانند به این راحتی شرایط سوریه را به سمت استعفای بشار اسد سوق دهند در حالی که حمایت قاطعانه روسیه و چین از ثبات در سوریه سد محکمی مقابل بازیگردانان اصلی منطقه خواهد بود که قصد دارند شرایط منطقه را تغییر دهند.

وی ورود ترکیه به این بازی را خطرناک دانست و ابراز کرد: امیدواریم رسانه‌های ترکیه نسبت به این مسئله واکنش نشان داده و دولت خود را از ورود به این بازی خطرناک باز بدارند و هم دستگاه دیپلماسی کشورهای منطقه و سازمان کنفرانس اسلامی فعال شده و از طرح کوفی عنان برای حل مشکل ترکیه حمایت کنند.

این کارشناس سیاسی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد موضع متناقض ترکیه در قبال کشورهای اسلامی گفت: ترکیه به شکلی نو عثمانیان هستند که قصد دارند ترکیه را به عنوان قدرت اول معرفی کنند و خود را رهبر جهان اسلام قرار دهند غافل از اینکه با اقدامات خود، ملت‌ها را از دست می‌دهند و اعتماد عمومی را از خود سلب می‌کنند و هر کشوری که با سیاست‌های آمریکا هماهنگ باشد از چشم ملت‌ها خواهد افتاد.

وی افزود: ترکیه باید همچنان مسیر کار و توسعه و تلاش در سایه دیپلماسی فعال را پیش بگیرد و بداند که همسویی با آمریکا موجب عزت و قدرت برای ترکیه نخواهد بود بلکه باید از مسیر طبیعی جایگاه خود را به دست بگیرد.

عبدی‌پور با بیان اینکه آمریکا دنبال سلطه خود در منطقه است عنوان کرد: دهن‌بینی دستگاه دیپلماسی سوریه، کار را برای خود و هم کشورهایی که در خط مقاومت هستند، مشکل خواهد کرد.

وی با اذعان به اینکه درگیری با جنگ کار را بدتر خواهد کرد گفت: این حرکت‌های جدیدی که در قرن 21 به راه افتاده از قبیل انجام حرکت‌های تروریستی، مایه شرمساری برای آمریکاست که مزدورانی را برای کشتار مردم سوریه اجیر می‌کند و این نوع بدترین جنگ در طول تاریخ است.

این کارشناس مسائل سیاسی خاطر نشان کرد: باید حقوق بشر و ملت‌های آزاد در مقابل این حرکت‌های استکباری بایستند و البته این مسائل محصور در کشورهای خاورمیانه نخواهد بود و آفت بزرگی برای کشورهای استکباری در آینده خواهد بود.