باید ظرفیت پاسخگویی قرآن به همه مسائل و نیازهای جامعه امروز و دنیای معاصر بررسی شود و پژوهش ها به سوی الگوسازی اجرایی هدایت و جهت دهی شود. ...
53 بازدید
موضوع: علوم قرآنی
مصاحبه کننده : خبرگزاری ایرنا
محل مصاحبه : پژوهشگاه علوم و فرهنگ ‏اسلامی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری ایرنا
تاریخ نشر : Oct 5 2009 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0


دبیر کنفرانس بین المللی قرآن: آموزه های قرآنی باید عملیاتی شود  

[1388/07/12 - 14:11 ]

وی اظهار داشت: باید ظرفیت پاسخگویی قرآن به همه مسائل و نیازهای جامعه امروز و دنیای معاصر بررسی شود و پژوهش ها به سوی الگوسازی اجرایی هدایت و جهت دهی شود. ...


مسوول دبیرخانه کنفرانس بین المللی قرآن و مسایل جامعه معاصر در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم بر لزوم اجرا و عملیاتی کردن الگوها و آموزه های قرآنی در جامعه تاکید کرد.   

"حسن عبدی پور" روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: آموزه های قرآنی در جامعه اسلامی ما چندان اجرا نمی شود که این مشکل ناشی از نبود تفسیرهای اجرایی برای زندگی عملی مردم است.

وی اظهار داشت: باید ظرفیت پاسخگویی قرآن به همه مسائل و نیازهای جامعه امروز و دنیای معاصر بررسی شود و پژوهش ها به سوی الگوسازی اجرایی هدایت و جهت دهی شود.

وی از تشکیل دبیرخانه دایمی بین المللی قرآن و مسائل جامعه معاصر در قم خبر داد و افزود: این دبیرخانه در راستای برگزاری کنفرانس بین المللی قرآن و مسائل جامعه معاصر در سال 85 در استان اصفهان تشکیل شده است.

عبدی پور اظهار داشت: این کنفرانس به صورت دو سالانه مبتنی بر دغدغه ها و نیازهای جامعه امروز در رابطه با قرآن به صورت داخلی و یا بین المللی برگزار می شود تا تحقیقات گسترده برای رسیدن به این هدف انجام شود.

وی شفاف سازی روشها برای دستیابی به الگوها و ساز و کارهای کارآمد و اجرایی، لزوم دستیابی به نقشه راه برای رسیدن به اهداف تعیین شده و تبیین نقش اساسی قرآن در ایجاد زیربنای تمدن اسلامی را از اهداف تشکیل این دبیرخانه و برگزاری کنفرانس های وابسته ذکر کرد.

وی برگزاری همایش هایی با محوریت قرآن را یکی از از روش های راهگشا در تحقق این اهداف ذکرکرد و گفت: پژوهش های مبتنی بر موضوع عملیاتی سازی آموزه های قرآنی و الگوسازی در این راستا یکی از خلاء های موجود در زمینه تحقیقات قرآنی است.

عبدی پور ادامه داد: محققان و پژوهشگران قرآنی باید زمینه پاسخگویی به شبهات مردم در رابطه با مشکلات و دغدغه های جامعه را فراهم کنند تا بتوانند به صورت عملی از قرآن و آموزه های آن در زندگی فردی و اجتماعی خود بهره ببرند.

به گفته وی نیازسنجی و اولویت سنجی در این زمینه از اهمیت خاصی برخوردار است که کنفرانس آینده بر اساس یکی از نیازهای به دست آمده نامگذاری خواهد شد.