هم‌اندیشی موضوع‌‌شناسی فقهی و اخلاقی در بیوتکنولوژی
57 بازدید
موضوع: فقه و اصول
مصاحبه کننده : خبرگزاری ایکنا
محل مصاحبه : پژوهشگاه علوم و فرهنگ ‏اسلامی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : خبرگزاری ایکنا
تاریخ نشر : Jul 31 2008 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

گروه انديشه: اولين نشست هم‌انديشی موضوع‌‌شناسی فقهی و اخلاقی در بيوتكنولوژی به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با همكاری دانشگاه علوم پزشكی بقية‌الله و انجمن بيوتكنولوژی ايران، 13 دی‌ماه سال‌جاری برگزار می‌شود.


«حسن عبدی‌پور» مدير همكاری‌های علمی و بين‌المللی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار سرويس انديشه و علم خبرگزاری قرآنی ايران (ايكنا) با بيان خبر فوق درباره ريزبرنامه‌های برگزاری اين نشست گفت: در برنامه صبح اين نشست كه از ساعت 30: 8 روز چهارشنبه، 13 دی‌ماه سال جاری برگزار می‌شود، پيامی از يكی از حضرات آيات قرائت می‌شود. بعد از قرائت اين پيام، دكتر «محمود تولائيان» عضو انجمن بيوتكنولوژی ايران درباره «دلايل نياز به حضور در عرصه‌های بيوتكنولوژی» به ارائه سخن می‌پردازد.

وی در مورد ديگر سخنرانان اين نشست اظهار كرد: دكتر «دلاور نجفی‌حاجی‌پور» درباره «مشكلات نظارت نشده مرتبط با علوم بيوتكنولوژی» به ارائه سخن می‌پردازد و در واقع يك نفر با ديدگاه موافق و يك نفر با ديدگاه مخالف به ارائه سخن می‌پردازند.

«عبدی‌پور» در مورد ادامه برنامه‌های اين نشست افزود: در مراسم بعداز‌ظهر دو كارگروه به همت گروه اخلاق و گروه فقه پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برپا می‌شود كه در كارگروه اخلاق، «موضوع‌شناسی اخلاق حضور در عرصه بيوتكنولوژی» با ارائه سخنرانی حجت‌الاسلام «علی‌زاده» بررسی می‌شود.

وی در مورد كارگروه فقه گفت: در كارگروه فقه كه به همت گروه فقه برگزار می‌شود، دكتر «محمد‌باقر لاريجانی» در مورد عرصه‌های تعامل پزشكی و بيوتكنولوژی سخنرانی می‌كند و در آخر اين نشست دكتر «مصطفی قانعی» رئيس دانشگاه علوم پزشكی بقيةالله گزارشی از اين دو كارگروه ارائه می‌دهد.

وی تأكيد كرد: همچنين حجت‌الاسلام‌والمسلمين «احمد مبلغی»، رئيس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در اين نشست سخنرانی خواهند كرد.

وی افزود: اين نشست در سالن اجتماعات دفتر تبليغات حوزه علميه قم، واقع در ميدان شهدا، ابتدای خيابان معلم برگزار می‌شود و علاقه‌مندان برای حضور در اين نشست و ثبت‌نام برای اياب و ذهاب می‌توانند به پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم مراجعه و يا با شماره 7831734 تماس حاصل كنند. همچنين علاقه‌مندان تهرانی می‌توانند به پژوهشكده فناوری‌های نوين زيستی دانشگاه علوم پزشكی بقية‌الله و يا به انجمن بيوتكنولوژی ايران مراجعه كنند و يا به ترتيب با شماره‌های 88620812 و 44580375 تماس حاصل كنند.

مدير همكاری‌های علمی و بين‌المللی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی درباره هدف برگزاری و ضرورت بحث اين موضوع گفت: امروزه با گسترش علوم بيوتكنولوژی و تأثيرات اين علوم بر زندگی بشری و تغييراتی كه در عرصه‌های مختلف بر محيط زيست و بشر دارد، نگرانی‌هايی را در بين اديان مختلف مطرح كرده است. بنابراين با مسائل مختلف مطرح شده اين علوم و دست‌كاری ژنتيكی گياهان، حيوانات و بشر بايد ديدگاه دين اسلام به اين مقولات بررسی شود.

وی افزود: چون اين موضوع جديد است و تاكنون كار علمی و دينی در اين سطح انجام نشده، همچنين به علت كثرت مسائل و مباحث مطرح شده در اين علوم در ابتدا بايد ورود به اين بحث و حد و مرز اين مباحث در نشستی با عنوان موضوع‌شناسی فقهی و اخلاقی در بيوتكنولوژی مطرح و بررسی شود تا فضا برای بحث‌ها باز و معلوم شود. بنابراين پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به تبيين اين موضوع پرداخته است.