گزینه ای به نام وحدت روی میز کشورهای اسلامی
67 بازدید
موضوع: ادیان و مذاهب
مصاحبه کننده : کمیته دانشجویی(سرکارخانم قربانی)
محل مصاحبه : پژوهشگاه علوم و فرهنگ ‏اسلامی
نحوه تهیه : فردی
محل انتشار : فصلنامه راه قران
تاریخ نشر : Feb 27 2014 12:00AM
تعداد شرکت کننده : 0

صبح سه شنبه 17 دی ماه است. در کوچه ی قدیمی و معروف آمار برای مصاحبه با آقای حسن عبدی پورکارشناس مسائل جهان اسلام واز مدیران پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در پی ساختمان مجلات تخصصی حوزوی دفتر تبلیغات اسلامی هستم .آقای عبدی پور چند سالی در مناطق شمال غرب با روحانیون اهل سنت و حوزه های علمیه ی آن ها همکاری داشته و دارای مقالات زیادی در زمینه وحدت و همبستگی مسامانان و کشورهای اسلامی اند وی با حضور در بسیاری از کشورهای اسلامی منطقه بهترین گزینه ی ما برای پاسخ به سوالات در مورد مبحث مهم وحدت است.

پس از خوش آمد گویی و صحبت در مورد بحث مد نظر برای مصاحبه،  ایشان با حیاتی خواندن این امربرای جهان اسلام استقبال خوبی از موضوع می کنند.

اولین سوال ما در مورد نزدیک شدن هفته ی وحدت به عنوان یک رویداد بزرگ و مهم تقویم کشورمان است که فرمان آن توسط امام خمینی (رة) بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران صادر شده است، حال ما می خواهیم بدانیم که این رویداد چه بازتاب و تاثیری در بین مسلمانان در داخل و خارج از مرزهای کشورمان داشته است؟ 

بسم الله الرحمن الرحیم ... انقلاب اسلامی حقیقتا موج تازه ای را در امر بیداری جوامع اسلامی داشته و این نقش بی بدیل جای انکاری را ندارد و به خاطر این تاثیر گذاری در جهان اسلام بود که جبهه ای از مخالفین به سرکرده گی ایالات متحده از همان اوایل انقلاب صف آرایی کردند و در مقابل انقلاب اسلامی مواضعیخصمانه گرفتند، با هدف اینکه مانع از صدور پیام انقلاب اسلامی در وحله ی اول برای مسلمانان اعم از شیعه و سنی و دوم برای جهان مسیحیت و یهودیت و سایرادیان و مذاهب شوند. چون پیامی که انقلاب اسلامی داشت در بسیاری موارد پیام مشترکی بود برای برابری ، برادری ، رهایی انسان ها،استقلال ، آزادی و کرامت انسانی. پیامی که معمولا شعار همه ی انبیای الهی بوده و با فطرت انسان ها هم سازگاری داشته است.

اهمیت ایجاد وحدت در بین مسلمان ها امروزه تا چه حدی است و آیا جزء اولویت های سیاسی کشور مامحسوب می شود؟

ما مذهب جعفری شیعه اثناءاشعری هستیم نگاهی که ما به اسلام داریم جامع تری است و چتری که برای مسلمان ها باز می کنیم در برگیرنده ی همه ی مذاهب اسلامی است. معتقدیم که علی رغم اختلافات زیاد در حوزه ی فقهی یا کلامی که بین مسلمانان وجود دارد و طبیعت مسائل فقهی و کلامی تعدد و کثرت در برداشت ها و تفسیرهاست اما باید به اعتقادات همدیگر احترام متقابل قائل باشیم.و راه گفتگو و نقد های عالمانه را همواره می بایست باز نگه داریم در حوزه ی سیاسی ما فکر می کنیم به علت سیاستکثیف اختلاف بنداز و حکومت کنغربی ها و ایادی آنها در منطقه بخصوص رژیم صهیونیستی و رژیم های سرسپرده آنان مانند عربستان سعودی که در این دهه به اوج خود رسیده جهان اسلام نیاز به وحدت بیشتری دارد به این جهت اینکه در دنیای کنونی می بینیم که جوامع مختلف به بهانه ی متعدد تشکلاتی را راه اندازی می کنند با هدف تامین منافع فرهنگی – سیاسی – اجتماعی و ... و سعی می کنند با کمک به همدیگر، بتوانند مشکلات و مسائل موجود در جامعه ی خودشان را حل و فصل نمایند و زمینه های پیشرفت و توسعه کشورهای عضو را فراهم نمایند امروز در میان کشور های غربیو در حال توسعه با شاهد خشونت های نظامی نیستیم و از را گفتگو و منافع مشترک مشکلات و اختلافات خود را کاهش می دهند. لذا این امری است بسیار عقلی که کشورهای اسلامی هم باید به فکر حفظ منافع مسلمانان و ارزش های اسلامی خود باشند و به فکر مسائل فرهنگی و اخلاقی جوانان خود باشند سیاست فرهنگی غرب که ما امروزه با آن مواجه هستیم از آن به عنوان تهاجم یا به تعبیر مقام معظم رهبری یک شبیحخون فرهنگی یاد می کنیم، ضررش فقط برای شیعیان یا اهل سنت ایران نیست بلکه تمام مسلمان ها در هر کجا که باشند را در برمی گیرد. فرهنگی که امروز غرب به دنبال جهانی شدن آن هست که هژمونی پیدا بکند وآن را برجهان مسلط کند چیزی است که واقعا زیان آور است و از طریق شبکه های ماهواره ای، اینترنت و سایر رسانه های مجازی تبلیغ می شود و این قطعا بر استحاله ی فرهنگی مسلمانان تاثیر گذار است. در حوزه ی سیاسی نیز به همین شکل مسائل مختلفی را داریم و یا در مسائل امنیتی به همین شکل نیاز داریم به جای کمک گرفتن از کشورهای غربی – اروپایی که برای آن ملیارد ها دلار هزینه می کنند از توانمند ها و ظرفیت های همین کشورهای اسلامی کمک بگیرند. در حوزه ی اقتصادی نیز کشورهای اسلامی علی رغم مواهبخدادی در جایگاه خوبی نیستند. انقلاب اسلامی با تکیه بر دانش بومی و جوانان با استعداد کشور در حال رشد و پیشرفت هست و با اتکاء به توانمندی نیرهای داخلی در زمینه های گوناگون به دستاورد های بزرگی دست پیداکرده. ایران اسلامی آماده است این دانش ها را در اختیار سایر کشورهای مسلمان قراردهد کما اینکه در زمینه ی فناوری هسته ای نیز پیش گام بوده و اعلام کرده ایم که حاضر برای اثباتایجاد حسن نیت و اینکه دانش هستهای ما صلح آمیز است تجربیات خودمان را در اختیار کشورهای اسلامی قرار دهیم. با وجود اینکه در این زمینه ها غرب تلاش کرده است، ایران هراسی در بین کشورهای مسلمان راه بیندازد اما جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که نسبت به کشورهای اسلامی خاضع و در کنار آن ها ست و حاضر است پیشرفت خود را به آن ها تقدیم کند تا آنها هم از برکات این دانش بهرمند شوند.

چرا کشورهای اسلامی تاکنون آن طور که باید از این امر استقبال نکرده و در رسیدن به این مهم  با کشور ما همراه نشده اند؟

ما به تاثیر گذاری پیام انقلاب اسلامی در جوامع مختلف اعتقاد کامل داریم و.علی رغم هزینه ی سنگین  غرب  و ایادی خودش اعم از سران سر سپرده کشورهای اسلامی و تشکلات جاسوسی و احزاب و گروه های انحرافی برای مقابله با ان، اما خوشبختانه نتوانسته اند مانع از رسیدن پیام انقلاب که پیام ناب اسلام هست به مردم جهان بشوند.اگرچه با تشدید درگیری و خشونت تلاش می کنند چهره اسلام را خشن معرفی کنند و مسلمانان را افرادی بی منطق و عقل گریز معرفی نمایند

به نظر من مانع اصلی وحدت در میان کشورهای اسلامی اراده ی ناپاک رهبران بعضی از کشورهای اسلامی است که به خاطر سر سپردگی که به غرب دارند و به دلیل اینکه احساس خطر می کنند، چون نظام های این ها حقیقتا دیکتاتوری هستند و خودشان می دانند که اگر فضایی به مردم این کشورها داده شود، حتما انقلاب و تحول قدرت و ساختار در آن کشورها رخ خواهد داد. این ها به این دلیل که در مسند قدرتشان باقی بمانند برای حفظ حکومت نگین خود ناچار هستند که سیاست های دیکته شده ی غرب را اجرا کنند. متاسفانه غرب با وجود تبلیغات و دروغ پردازی در زمینه ی دموکراسی و حقوق بشر در بحث بیداری در کشورهای اسلامی با صداقت رفتار نمی کند و آرمان ملت های مسلمان منطقه مانند همیشه خیانت کرد و نمونه ی بارز آن را در انقلاب مردم مصر می بینیم که علی رغم اینکه اکثریت مردم به ایجاد حکومت اسلامی در این کشور رای دادن،  متاسفانه غرب ثمره انقلاب آنان را ربود و بشکل ناجوان مردانه ای به مردم مصر خیانت کرد و دست نظامیان را باز گذاشت تا بار دیگر حکومت دیکتاتور به این کشور برگردد چرا که غرب از حکومت ایلامی وحشت دارد و در کشورهای دیگر نیز به همین شکل شیوه رفتار کرده اند.

چرا با وجود اینکه مردم مسلمان منطقه پیام انقلاب اسلامی را دریافت کردند و یک موج بیداری در کشورهای اسلامی ایجاد شد، انقلاب ها ی آنان  چندان موفق نبوده اند؟

الحمدالله توده های مردم پیام انقلاب اسلامی را دریافت کردند و به جایگاه عزت اسلام توجه ویژه ای پیدا کرده اند که در این بیداری اسلامی که در کشورهای منطقه مثل کشور مصر که سال ها زیر چتر نظامی ها قرار گرفته بود، انقلابی بر پاشد. در تونس، لیبی، یمن و... هم به همین شکل .اما متاسفانه فقدان رهبری در این کشورها تعصبات مذهبی و نژادی و همچنین منافع حزبی باعث تشدد آرا و افکار در میان احزاب و گروها شد و نتوانند دستاورهای انقلاب خودشان را حفظ کنند و با برنامه ی از پیش تعیین شده ای متاسفانه صحنه ی سیاست و حکومت را از دست دادند. این ها به دلیل عدم همگرایی و تعامل سازنده بین کشورهای اسلامی است که اگر انقلاب مصر از تجربیات انقلاب اسلامی که صادقانه آماده بود آن ها را منتقل بکند، استفاده می کردند دچار این معضل جدی نمی شدند، که امروز یک جریان پرقدرت و تاثیر گذار در جهان اسلام مثل اخوان المسلمین را به نام تروریست معرفی بکنند. ما در انقلاب اسلامی خودمان با ترفند ها و شیطنت های مختلفی مواجهه بودیم اما حمایت و حضور همیشه در صحنه مردم و رهبری شجاعانه و قاطع امام خمینی (رة) توانستیم از این گردنه های پر خطر عبور کنیم.و از دستاوردها ی انقلاب خود صیانت نمائیم

چرا با وجود آموزه های کامل و انسانی در دین اسلام امروزه ما با موجی از اسلام هراسی در دنیا روبه رو شدیم؟

متاسفانه یک سری جریان هایی به دنیال ایجاد اختلاف در بین توده ی مردم هستند و این مسئله امروز به اوج خود رسیده و دنیای اسلام بدترین دوران خودش را سپری می کند. این جریان سلفی گری و هابیت گرای معاصر است و در بعد نظامی گروه القاعده و دیگر تکفیری فعالیت جدی دارند و امروز در بسیاری از کشورهای اسلامی حضور دارند و منطقه را با چالش جدی مواجه کردند.برای نمونه کشور دوست و برادر ما سوریه که چند سالی است درگیر اختلافات داخلی است. مشکل و اختلافاتی که به راحتی از راه سیاسی و گفت و گو قابل حل و فصل بود، با دخالت و پشتیبانی کشورهای مخالف سوریه درمنطقه در مسیر غلط نظامی قرار گرفته که حاصلی جزء کشته شدن مردم مظلوم و بی گناه سوریه نداشته است. گروهای مسلحالقاعده وسلفی ها که فاقد شعور و بینش دینی هستند که متاسفانه از جهت فکری و ذهنی بسیار انسان های ضعیفی هستند و تحت تاثیر تبلیغات و عقاید نادرست شیوخ سلفی و وهابی اند.قرائت بسیار غلطی از دین اسلام دارند.اعتقادات آن ها با هیچکدام از  اصول و مبانی که مذاهب پنج گانه ی اسلام دارند، سازگاری ندارد. این ها با رفتار غلط  در واقع جریانی بدعت گذاری هستند که چهره یمهربان و زیبای اسلام را در دنیا مخدوش کرده اند و موجی از اسلام هراسی را که امروزه یکی از سر فصل های مهم رسانه ای غرب هست را به وجود آوردند.علی رغم اینکه میل به آشنایی و روی آوردن به اسلام در کشورهای غرب موج می زند بود ، اما رسانه های غربی برای بدبین کردن مردم خود و جلوگیری از اسلام گرایی جنایات و خشونت هایکه در میان مسلمانان روی میدهد را به تصویر می کشند و صدها خبر ،گزارش ،تحلیل مستند و فیلم از این حوادث می سازند و به خورد مخاطب خود می دهند متاسفانه این اقدامات وحشیانه و بسیار غیر انسانی که در هیچ فرهنگ نظامی و مبارزاتی تعریف نشده، و مخالف تعالیم و آموزه های اسلام است باعث خدشه در گسترش اسلام شد.

آیا امکان این هست که همانطور که بیگانگان با ایجاد تفرقه بین حکومت عثمانی و صفویه با استفاده از اختلافات مذهبیشان،باعث تضعیف این حکومت ها شدند ،تاریخ دوباره تکرار شود؟امروزه چه راه حل هایی برای جلوگیری از این معضل وجود دارد؟

تاریخ گذشته مسلمانان بسیاری برای ماعبرت آموز است ،اما متاسفانه انسان ها با وجود آگاهی از حوادث تلخ تاریخی ، دوست دارند خود به تجربه جدیدی دست بزنند.ما در میانعالمان شیعه و سنیشخصیت های بزرگی را داشته و داریم که باوجود تعصب بر مذهب خویش به همبستگی مذاهب و گفتگوی مذاهب اسلامی اعتقاد کامل داشتند در میانمعاصرین. و سید عبدالحسین شرف الدین  .بروجردی گام های بلندی را در راه ایجاد وحدت مسلمین برداشتند با ایجاد فضای آرام گفتگو دینی همراه با ادب و انصاف واحترام متقابل به مذاهب اسلامی زمینه های همدلی و برادری را فراهم کردند و این مهم در میان مکاتبات و کتب بنگارش در آمده در آن مقطع تاریخیقابل اثبات است لزوم حفظ وحدت میان مسلمانان نشان از سطح آگاهی علمی آن ها به اهمیت وحدت برای گسترش و حفظ  و بقای اسلام هست. در این راستا

شخصیتی مانند امام موسی صدر نیز در دوران حضور خود در لبنان با ایجاد وحدت بین طوایف و آحاد مردم لبنان  باعث یکپارچه شدن شیعه ، سنی ، دروزی و مسیحیت لبنان شدند و ثابت کرد می تواند به دور از تفرقه و نفاق یک همدلی و هبستگی بین لبنانی ها ایجاد کرد. پس از آن در ایران نیز با رهبری امام خمینی که حقیقتا منادی بزرگ وحدت درقرن بیستم به شمارآیند موج تازه ای را در راه بیداری و همبستگی مسلمانان ایجاد کردند و با رهبری داعیانه خود در میان کشور و سایر مسلمانان جو همدلی و وحدت را حاکم کنند این حرکت صادقانه که بعنوان استراتژیک نظام اسلامیمحسوب میگردددر دوران رهبریحضرت آیت الله خامنه ایبا صلابت همچنان ادامه دارد و با صدها سخنرانی و بیانیه و پیام به مردم ایران و مسلمانان بر لزوم هر چه بیشتر وحد و همبستگی مسلمانان تاکید نموده اند تا جائیکه برای پیشگیری از اختلاف پیروان مذاهب اسلامی در فتوای مقام معظم رهبری در چند سال پیش نیز آمده است ما اهانت به شخصیت های اسلامی جهان اهل سنت قبول نداریم و آن را حرام می دانیم و هر حرکتی که باعث ناراحتی آن ها شود را قبول نمی کنیم.

تمام این موارد و مواردهای مشابه که از زبان عالمان دینی جهان اسلام بیان شده است ،نشان می دهد که اهمیت موضوع وحدت تا چه حدی است و باید با تعامل ،گفت و گو،سعه صدر و احترام به اعتقادات در راه همدلی، پیشرفت فرهنگی – سیاسی – اجتماعی در بین تمام مسلمانان کوشید.

رسانه و دولت ما به عنوان مبلغ اسلام در دنیای امروز چه نقشی به عهده دارد ؟

ما در مقوله وحدت به تلاش و حرکت مضاعف در بعد نظری و عملی نیاز داریم ما در مواجهه با وهابیون و سلفیون معتدل هم به فعالیت نظری و فکری نیاز داریم و هم به تلاش عملی اما در مقابل افراطیون این دو بخصوص شاخه ها ی نظامی به یک فعالیت چند رسانه ای برای تشریح جنایات و خیانت های اینها به مسلمانان و جهانیان نیاز داریم

لیکن در مقابل مذاهب چهارگانه جهان اهل سنت بیشتر به کار عملی نیاز داریم علت این امر هم صحنه های میدانی است که فراروی جریان ها و شخصیت های ملی و مذهبی قرار گرفته استطبیعتا در اینگونه شرایط هر مذهبی که ازموقیعیت و جایگاه برتر سیاسیقرار گرفته میبایست بیشتر مراعات امر وحدت را بنمایدو حقوق سیاسی ،اجتماعی اقلیت مذهبیخور را بیستر مراعات نماید

گرچه کشور ما در زمینه ی ایجاد وحدت هزینه های بسیاری کرده است.اما باید در نظر بگیریم که مشکلاتی در مورد وحدت داریم .درگیرهای زیادی در منطقه وجود دارد

باید موضوع وحدت را از سخنرانی و شعار تبدیل به اقدام عملی کنیم.مراجع عظام ما با وجود تلاش فراوانی که داشته اند باید فعالتر باشند.خطیبان نماز جمعه به عنوان منادیان وحدت اسلامی بیشتر مراقب سخنانشان باشند. امروز دشمن مسلمانان مشرکان و سران خیانت کار بعضی کشور های اسلامی هستند بایدخطر گروه های سلفی و وهابی و القاعده را که جهان را با چالش جدی مواجه کرده اند را برای دنیا افشاء کنیم. فعالیت سازمان هایی مثل کنفرانس اسلامی و.مجمع جهانی تقریب بین مذاهب اسلامی را بیشتر بکنیم . باید شخصیت های محبوب در جهان اسلام را شناسایی و از ظرفیت ان ها برای دعوت مردم به وحدت و اتحاد کمک بگیریم.

وحدت را در قالب رسانه ای گسترش بدهیم و این موضوع را به صورت تصویری و رفتاری در فیلم ها و سریال های که ساخته می شود نشان بدهیم.

در نظام آموزش و پرورش و دانشگاها نیز می توان موضوع وحدت را به عنوان یک اولویت برای نسل هاجدید نهادینه کرد.

در یک جمله همه مسئو لین و سازمان ها مانند وزارت خارجه و سازمان فرهنگ و ارتباطات . وزارت آموزش و پرورش و وزارت علوم،تحقیقات و.... وظیفه جدی برعهده دارند و باید با دیپلماسی عمومی و رسانه ای یخ های سیاسی کشور های اسلامی را آب نمائیم چراکه

امروز دنیای اسلام با خطر جدی به نام سلفی گری روبه روست که  در صورت ناتوانی در کنترل و نابودی آن ها این معضل دامان کشورهایی اسلامی حتی کشور های غربی را هم خواهد گرفت. امروز جهان اسلام باید با همکاری،تعاون و همدلی و دوری جستن از تعصبات بی جا چه در میان شعیان و چه در میان اهل سنت از نابودی و اسلام هراسی در دنیا جلوگیری کند.

مسلمانان باید بدانند که دشمن واقعی انان اسرائیل و همپیمانان ایشان است از این رو

ما باید از حزب الله گروه های فلسطینی مانند حماسو کشور سوریه به عنوان یک سپر مقاومتی در مقابل اسرائیل  حمایت کنیم ونقشه های اسرائیل و عربستان را برای آتش افروزی و اختلاف مذهبی برملاکنیم

به امید اینکه وحدت در بین جوامع اسلامی بتواند موجی از پیشرفت و توسعه و ترقی را در منطقه به جای خشونت و نفاق و ویرانی ایجاد کند.