مشخصات فردی و زندگینامه
نام:حسن
نام خانوادگی:عبدی پور
پست الکترونیک:habdipoor@gmail.com
نخصص ها:تاریخ و سیره ، ادیان و مذاهب ، امامت و مهدویت

زندگی نامه

حسن عبدی پور

حسن عبدى‏پور، به سال 1346 در خانواده‏اى مذهبى و سرشناس، در کوهدشت لرستان دیده به جهان گشود. تحولات فرهنگى بعد از انقلاب و نیاز مردم منطقه به آموزه‏هاى دینى و کمبود روحانى محلى شعله عشق به آموختن علوم دینى را از همان ابتدا در جان وى فروزان کرد؛ به طورى که در اوان نوجوانى به جمع ره‏پویان علم در حوزه علمیه شهرستان خود پیوست.

وى دروس مقدماتى را تا اتمام سیوطى در شهرستان خود گذراند، سپس براى ادامه تحصیل به شهر علم و اجتهاد قم مهاجرت کرد و در مدرسه رضویه به تحصیل علوم حوزوى پرداخت. آن‏گاه ادامه دروس مقدماتى و سطح را نزد اساتیدى چون طالقانى، موسوى گرگانى، نظرى‏منفرد و آیات عظام اشتهاردى، اعتمادى، پایانى و صالحى مازندرانى به انجام رسانید. او در مقطع تخصصى دروس خارج، از اساتیدى مبرز و نام‏آشناى حوزه، همچون حضرات آیات عظام مکارم شیرازى، فاضل لنکرانى، محمود شاهرودى و... بهره برد.

ایشان در کنار اشتغال به دروس حوزوى، به دلیل نیاز مناطق محروم غرب کشور، بیش از چهار سال، مسئولیت سازمان تبلیغات سردشت و سقز را بر عهده داشت و مشغول انجام فعالیت‏هاى فرهنگى در راستاى سیاست‏هاى نظام مقدس جمهورى اسلامى بود. سپس به قم عزیمت کرد تا بر اندوخته‏هاى خویش بیفزاید. وى مدت چهار سال در مرکز بزرگ اسلامى غرب کشور به تربیت و آموزش و سازمان‏دهى امور روحانیت شهرستان‏هاى بوکان و شاهین دژ پراخت. سپس به قم عزیمت کرد تا بر اندوخته ‏هاى خویش بیفزاید و از محضر عالمان دین بهره بیش‏ترى ببرد؛ اما احساس مسئولیت در امر تبلیغ وى را بر این واداشت که دوباره پس از سه‏سال به منطقه کردستان بازگردد.

آن‏گاه به دلیل حُسن برخورد، فعالیت پرثمر و مقبولیت نزد روحانیون منطقه از سوى نماینده ولى‏فقیه در منطقه کردستان به عنوان مسئول سازمان روحانیت غرب کشور و مسئول دبیرخانه ائمه جمعه کردستان منصوب شد.

خدمات ایشان منشأ تحول و شکوفایى در امور تحصیلى و معیشتى روحانیون منطقه شد.

وى پس از مراجعت مجدد به قم، هم‏گام با ادامه تحصیل و حضور در دروس خارج آیات عظام و قبول مسئولیت‏هاى مختلف به فعالیت‏هاى علمى و فرهنگى پرداخت. تاکنون بیش از ده طرح، سى مقاله و چهار کتاب حاصل تلاش علمى اوست.

سفر ها خارج از کشور: لبنان ،سوریه ،عربستان، الجزایر، تونس،قطر، آلمان،ترکیه،عراق

و بازدید،گفتگو وارتباط با دهها نفر از اندیشمندان و مراکز علمی ،فرهنگی